„Drogi do Niepodległości”
Sesję popularnonaukową pt. „Drogi do Niepodległości” zorganizowano 19 kwietnia w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Spotkanie zorganizowało Lubartowskie Towarzystwo Regionalne we współpracy z Burmistrzem Miasta Lubartów.
Na sesję popularnonaukową przybyli duchowni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, radni, regionaliści, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Rady Seniorów Miasta Lubartów oraz młodzież. Spotkanie otworzył burmistrz Janusz Bodziacki:
– 15 listopada ubiegłego roku utworzyliśmy Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wydarzy sie wiele spotkań w roku jubileuszowym. Dzisiejsza sesja jest jednym z elementów, poprzez które chcemy sobie uświadomić, w jakim czasie żyjemy i jak ważne i owocne były troski pokoleń, które żyły przed nami. Chcę postawić pytanie tobie uczniu, nauczycielu, dyrektorze, księże, urzędniku, Polaku XXI wieku żyjącemu w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce – czy wyobrażasz sobie, jak przeżywali taki dzień jak dzisiaj nasi rówieśnicy 76, 105, 188 lat temu? Mamy tę świadomość i jestem przekonany, że bardzo przeżywali. Dzisiejsza sesja jest po to, aby dowiedzieć się jeszcze więcej, aby z sali wyjść lepszymi niż do niej weszliśmy, aby mieć przekonanie, że jesteśmy godni i nie marnotrawimy ofiary życia, pracy, krwi tych, którzy byli przed nami. Przyszliśmy po to, aby wyrazić naszą wdzięczność tym, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Cieszę się z dzisiejszego spotkania i życzę dobrych, pięknych i głębokich przeżyć – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.
W programie sesji były trzy wykłady historyczne. Pierwszy pod tytułem „Niepodległości źródła i drogi do niej prowadzące” wygłosił profesor Wiesław Śladkowski. O Lublinie i Lubelszczyźnie w 1918 roku mówił profesor Jan Lewandowski. Natomiast sytuację Lubartowa w dobie Odzyskania Niepodległości przedstawiła dr Ewa Sędzimierz. W części artystycznej wystąpili uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej w Lubartowie. Na zakończenie spotkania zagrała głos prezes LTR Maria Kozioł, mówiąc, że takie sesje odbywają się cyklicznie od 1995 roku, a oprócz tematyki historycznej miały też literacką, filozoficzną czy dotyczącą regionalizmu.
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja książki „Poprzedził Popiełuszkę” przez Janinę Biegalską, członkinię LTR. Autorką publikacji jest Zenobia Kitówna, a książka ukazuje historię życia i męczeńskiej śmierci ks. Jana Szczepańskiego z parafii w Kolonii Ostrówek. Było można też obejrzeć wystawę pt. „Miejsca pamięci narodowej na Ziemi Lubartowskiej” w galerii LOK. Spotkanie poprowadziła Zofia Zdunek.
Sylwia Nowokuńska