Drugie miejsce Szkoły Podstawowej nr 3 w IPN

10 października w Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie uczniowie lubelskich szkół zmierzyli się w turnieju szachowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wśród nich znalazła się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja z Lubartowa, która w składzie Eryk Bronisz. Wiktor Opolski, Artur Gryzio i Aleksandra Szczerba, wywalczyła drużynowo wysokie drugie miejsce. Ponadto Eryk Bronisz zajął III miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze, zwłaszcza że niektóre pojedynki staczali z dużo starszymi uczniami szkół ponadpodstawowych. Pechowa dla naszych zawodników okazała się również 6 ruda, gdzie grali przeciwko sobie.

Podczas zmagań szachowych uczniowie nie tylko mogli sprawdzić swoje umiejętności w „królewskiej grze”, ale również dowiedzieli się o wkładzie szachistów polskich w Niepodległą oraz poznali historię olimpiady szachowej rozegranej w Warszawie w 1935 r.. Wykład przeprowadził Piotr Flisiak z Oddziałowego Archiwum IPN. O jej organizację zabiegał jeden z Ojców Niepodległości Józef Piłsudski, który był wielkim sympatykiem „królewskiej gry”

Nagrody i dyplomy wręczył zwycięzcom dyrektor Oddziału IPN Lublin Marcin Krzysztofik. W zawodach wzięło 94 zawodników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Lubelski Klub Szachowy. Pełne wyniki nahttp://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6161

Foto: Dawid Florczak/IPN Lublin/Piotr Opolski