Drużyna z  II LO z IV miejscem w Polsce w grach planszowych IPN

W dniach od 13 do 15 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się Wielki Finał Olimpiady Gier Planszowych IPN.

II LO w Lubartowie ma kolejne powody do dumy, bowiem  drużyna w składzie: Jakub Ścierzyński, Jakub Guz, Bartłomiej Lemieszek i Bartosz Mierzwiński z klasy IV g zajęła IV miejsce w grze planszowej „Niepodległa”. Chłopcy w finale reprezentowali województwo lubelskie, a więc rywalizowali z 15 drużynami z całej Polski.

Celem Olimpiady Gier Planszowych IPN jest realizowanie misji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poprzez szerzenie wiedzy historycznej z wykorzystaniem gier planszowych, a także zapoznanie uczniów z zasadami rywalizacji w duchu fair play ,,zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy”.

Podczas gali finałowej 15 kwietnia 2023 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki pogratulował wszystkim uczestnikom oraz opiekunom, a także pomysłodawcom i koordynatorom olimpiady.

Jesteście bardzo zdolni, skoro się tutaj znaleźliście. Stanowicie przyszłą elitę państwa polskiego. Tutaj wykuwa się wasz intelekt, ale także logiczna sprawność poruszania się w świecie gier planszowych. (…) Za sprawą gier można opowiedzieć historię Polski XX wieku, od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, przez wojnę polsko-bolszewicką, do czasów II wojny światowej. (…) Wrażenie robi również liczba uczestników rozgrywek, ponieważ żeby tutaj być, musieliście pokonać około tysiąca pięciuset uczestników w eliminacjach (…) Dziś wszyscy jesteście zwycięzcami.

Olimpiadzie towarzyszyło wiele imprez, a wszystkie odbywały się zgodnie z zapowiedzią organizatorów: Wstajemy wcześnie, dużo gramy, pysznie jemy i bawimy się do nocy!

Oczywiście najważniejszym zadaniem dla uczniów były rozgrywki olimpijskie, dla nauczycieli w tym czasie odbywały się warsztaty gier. Oprócz tego uczestnicy Olimpiady  zwiedzili nowoczesne Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku i Muzeum Polin w Warszawie. Na gali finałowej cała salazaśpiewałahymn olimpiady – „Piosenkę o Misiu Wojtku”.  

Udział w I Olimpiadzie Gier Planszowych IPN był dla młodzieży ciekawą przygodą oraz czasem emocjonującej rywalizacji i fascynujących rozmów w klimacie gier planszowych.

Opiekunem drużyny była pani Barbara Kukier.

II LO