DWA BIEGI DLA DWÓCH SIÓSTR

W niedzielę 9 września odbędzie się V Lubartowski Półmaraton „Bez granic”. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Alwernia Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny. Współorganizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się Serce Obudzi” im. Jana Pawła II w Lubartowie oraz Lubartowski Ośrodek Kultury. Zmaganiom uczestników towarzyszył będzie festyn integracyjny z udziałem osób niepełnosprawnych. W tym roku organizatorzy postanowili poszerzyć ofertę biegową o nowy dystans. Ci, którzy nie czują się na siłach, by przebiec półmaraton będą mogli wystartować w biegu „Szóstka bez granic”.

Impreza ma wymiar charytatywny. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie Moniki i Mileny Koziej. U sióstr Moniki (31 lat) i Mileny (27 lat) w 2001 roku zdiagnozowano zespół Friedreicha. Jest to bardzo rzadka choroba o podłożu genetycznym, zaliczana do najcięższych z dziedziczonych ataksji. Diagnoza pozbawiła dziewczyny złudzeń. Niestety, nie są znane żadne metody i leki, które umożliwiłyby całkowite wyleczenie choroby. Choroby, która pogłębia się z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień. Wada serca, cukrzyca, problemy ze wzrokiem, przykurcze, spastyka. I ból, który towarzyszy każdego dnia od wielu lat. Siostry zostały same w chorobie, pozbawione nadziei na powrót do zdrowia. A jednak pojawiła się nadzieja.  To terapia komórkami macierzystymi. Niestety jest to kosztowna forma, która zdecydowanie przekracza możliwości finansowe rodziny. Terapia składa się z 10 przeszczepów komórek macierzystych, z których każde podanie to koszt ok. 18 tysięcy złotych. Mnożąc to razy dwie siostry i po dodaniu kosztów związanych z rehabilitacją pojawia się koszt ok. 400 tysięcy złotych.

– To już piąta edycja naszego przedsięwzięcia integrującego osoby zdrowe z niepełnosprawnymi. Rozgrzewką dla zawodów będzie start we wspólnym biegu z osobami niepełnosprawnymi. To tylko 400 metrów, a ogromna radość dla każdego zawodnika. Koszty organizacyjne imprezy to 50 zł od zawodnika w półmaratonie i 30 zł w biegu na sześć kilometrów. Jednak, jak co roku ma ona wymiar charytatywny. Tym razem wszystkie wpłaty od biegaczy i zbiórki publicznej przeznaczamy na pomoc dwóm wspaniałym siostrom: Monice i Milenie Koziej, u których zdiagnozowano zespół Friedreicha, a szansą dla nich jest terapia komórkami macierzystymi. Dlatego zachęcamy do większych wpłat –  mówi szef sztabu organizacyjnego imprezy Marcin Socha.

I ty możesz pomóc. Przyłącz się do akcji! Przebiegnij PÓŁMARATON lub SZÓSTKĘ DLA MONIKI I MILENY i pomóż im lepiej żyć! Lista startowa obu biegów zawiera już ponad 20 uczestników i codziennie wzrasta o kolejne osoby. Informacje o imprezie zamieszczone są na stronach www.lubartowbiega.pl oraz www.alwernia.org.pl. Zgłoszenia do biegów są przyjmowane poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej https://frslublin.pl/

Termin: 9 września 2018 r. (niedziela), start godz. 15.00. Trasy długości: 21 kilometrów i 97,5 metra oraz 6 kilometrów.

ig