Dwa teatry w PMDK

31 marca na scenie PMDK w Lubartowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru spotkały się dwa teatry młodzieżowe.  Gospodarzy reprezentował Teatr Trupa, który zaprezentował widowniostatnio obsypany nagrodami na ogólnopolskim festiwalu „Arlekinada” spektakl „Zabawa”, wyreżyserowany przez panią Jolantę Tomasiewicz na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. Spektakl, który swoją premierę miał na „Witrynie teatralnej” w PMDK (3.12.22) zgromadził liczną widownię, która zgotowała aktorom i reżyserce długa owację.

Po barwnym spektaklu „Trupy” na scenę został zaproszony jej absolwent  – Kamil Żebrowski, student Wydziału Aktorskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, z którym młodzież przeprowadziła wywiad na scenie. Licznie zgromadzona publiczność poznała drogę Kamila na wymarzoną uczelnię oraz dowiedziała się  wiele o tym, jak się studiuje aktorstwo:  jakie są wymagana egzaminacyjne i jakie wcześniej zdobyte  umiejętności pomagają w tym zawodzie (np. muzyka i taniec). Kamil Żebrowski zakończył spotkanie znakomitym wykonaniem tekstu literackiego przygotowanego na egzamin –  fragmentem „Wesela” Wyspiańskiego, który wywołał zasłużoną owację widowni.

Po przerwie, w czasie której widzowie podziwiali wystawę projektów kostiumów i scenografii autorstwa Piotra Kopcia,  na scenie w PMDK pojawili się  goście: teatr Scena 44.  Zespół z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie zaprezentował najnowszy spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z teatru” w reżyserii pana Rafała Wrotkowskiego. Przejmująca opowieść o wojnie widzianej z perspektywy kobiet przykuła uwagę widowni zarówno swoją aktualnością, jak i ciekawą formą artystyczną oraz znakomitą reżyserią. Po długo oklaskiwanym spektaklu  zespół Sceny 44 przyjął podziękowania i upominki od Jolanty Tomasiewicz, Dyrektor PMDK w Lubartowie.  Obecny na sali Starosta Lubartowski Tomasz Marzęda pogratulował  obu teatrom młodzieżowym – uczestnikom wieczoru „Dwa teatry” –  znakomitego poziomu i osiągniętych sukcesów.

foto: Grupa Reporterska PMDK: Hanna Dybała, Lena Malesa, Nikola Jukowska, Patrycja Szydłowska, Agata Bordzoł, Paulina Sowa, Dominika Wągrodna