Dwadzieścia lat minęło. Jubileusz Nefrytu

Młodzieżowy Klub Lekkoatletyczny „Nefryt” Lubartów obchodził swoje dwudziestolecie w piątek 14 czerwca. Na okolicznościowej uroczystości zebrali się byli i obecni zawodnicy oraz działacze. Władze samorządowe reprezentowali burmistrz Janusz Bodziacki oraz radni Jerzy Tracz i Jan Ściseł.

Nefryt1Powstanie klubu było odpowiedzią na wypełnienie luki, która powstała po zlikwidowanej sekcji lekkoatletycznej, działającej w latach 1988-1991 przy Młodzieżowym Domu Kultury. Zebranie założycielskie Nefrytu odbyło się 6 stycznia 1993 roku w Szkole Podstawowej nr 2. Inicjatorami byli: instruktor lekkiej atletki Wiesław Nowak i ówczesny dyrektor placówki Zbigniew Moskaluk.

– Mieliśmy nie świętować jubileuszu, jednak uznaliśmy, że warto zatrzymać się na chwilę i powspominać – mówi prezes i trener Nefrytu Wiesław Nowak. – Należy się to przede wszystkim byłym i obecnym zawodnikom klubu. Oni tworzyli i tworzą historię naszego stowarzyszenia.

Działalność klubu udokumentowana jest w pięciu obszernych kronikach. W nich zawarta jest bogata dokumentacja faktograficzna – artykuły prasowe, zdjęcia i komunikaty z zawodów.

Nefryt jest organizatorem ogólnopolskich biegów Lewarta. Odbyło się już 19. edycji tej cyklicznej imprezy. Klub nie ogranicza się tylko do szkolenia lekkoatletów. Jest organizatorem zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz obozów sportowo-wypoczynkowych.

Podczas rocznicowego spotkania pamiątkowe medale Marszałka Województwa Lubelskiego za pracę społeczną na rzecz sportu wyczynowego i masowego otrzymali: Zbigniew Moskaluk, Leszek Sienkiewicz, Zbigniew Węgrzyn, Janina Kula, Grzegorz Paśnik, Genowefa Smyk, Marek Kitliński i Sławomir Zdunek. Okolicznościowy medal  na ręce prezesa Wiesława Nowaka oraz promocyjne upominki dla członków zarządu i komisji rewizyjnej przekazał burmistrz Janusz Bodziacki. Nie mogło zabraknąć oczywiście jubileuszowego tortu i poczęstunku.

Tekst i foto: Ireneusz Góźdź

Nefryt2Nefryt4Nefryt3