Dworzec PKP w Lubartowie zostanie przebudowany

Dworzec PKP w Lubartowie przejdzie kompleksową przebudowę, która ma ruszyć w przyszłym roku. 22 września podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. Prace remontowe mają potrwać do połowy 2026 roku.

Dworzec w Lubartowie jest jedną z jedenastu inwestycji realizowanych w województwie lubelskim w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych. Dworzec PKP został wybudowany w latach 1896-1897 roku według nieco zmodyfikowanego typowego projektu, dzięki czemu jest on zbliżony wyglądem do dworców w Parczewie czy Radzyniu.

Wpisany do ewidencji zabytków obiekt, zostanie odnowiony z dbałością o detale. Renowację przejdzie elewacja dworca oraz jego wnętrze, w związku  z tym powróci obsługa podróżnych. Dla pasażerów powstanie komfortowy hol, pełniący jednocześnie funkcje poczekalni z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami i gablotami na rozkłady jazdy. Dworzec ma być przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz pasażerów z dużym bagażem.

W budynku i na zewnątrz będą nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring.

To ważny krok do odzyskania historycznego wyglądu obiektu i komfortowej obsługi dla wszystkich podróżnych. Projekt przewiduje całkowitą modernizację tego dworca, zrobienie go przyjaznym dla pasażerów, bardzo wygodnym dla osób niepełnosprawnych. Postaramy się odtworzyć najdokładniej jak będziemy mogli wszystkie elementy historyczne i zabytkowe –  mówił członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany.

Dokumentację projektową wykona firma MAPLE sp. z.o.o. Jej przedstawiciel podpisał umowę z przedstawicielem PKP S.A. W  2024 roku planowany jest przetarg na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych. Oddanie do użytku zmodernizowanego dworca odbędzie się w połowie 2026 roku.

SC