Dzieci z „Trójki” w magicznym świecie Tuwima

W 2019 roku przypada 125. rocznica urodzin Juliana Tuwima – autora znanych i lubianych wierszy dla dzieci. Nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie postanowili uczcić pamięć poety i zorganizowali imprezę biblioteczną dla uczniów szkoły. W dniach 11-12 grudnia, w specjalnie udekorowanej czytelni szkolnej, dzieci z klas I, III i oddziałów zerowych przeniosły się w świat wierszy Juliana Tuwima.

Dzieci dowiedziały się o niezwykłych pasjach małego Julka (doświadczenia „chemiczne” czy kolekcjonowanie gadów i płazów) i jego szkolnych sukcesach oraz niepowodzeniach (ach ta matematyka!). W dalszej części spotkania z Tuwimem na scenie pojawili się młodzi aktorzy z klas: 6a, 6c, 6d, 6i i 6f, działający w kołach czytelniczych prowadzonych przez panie polonistki: Agatę Borzęcką i Annę Kubicką. Na scenie usłyszeliśmy wiersze: „Abecadło”, „Zosia Samosia”, „Dżoncio”, „Okulary”, „O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci”, „O panu Tralalińskim”, „Dyzio Marzyciel”, „Warzywa” i „List do dzieci”, przedstawione w ciekawej i niejednokrotnie bardzo ekspresyjnej formie. Charakteryzacja grających dodawała autentyczności prezentowanym wierszom. Zgromadzona publiczność czynnie uczestniczyła w recytacji „Lokomotywy”, stając się wagonikami lokomotywy jadącej przez Lubartów. Także recytacja „Rzepki” zaangażowała część dzieci, które aktywnie ciągnęły posadzoną przez dziadka rzepkę, pomagając ją wyciągnąć.

Panie: Ewa Abramek, Kinga Grzelak i Danuta Olejniczek – organizatorki imprezy bibliotecznej, zachęcały dzieci do zapoznania się z pozostałymi utworami Juliana Tuwima. Sądząc po reakcjach i uśmiechach na twarzach dzieci, to nietuzinkowe spotkanie z utworami pana Tuwima bardzo się podobało młodej publiczności.

Ewa Abramek