Dzień Autyzmu w SP4

4 kwietnia społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Lubartowie włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Uczniowie z różnych klas przygotowali wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią wcale lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

W naszej szkole od wielu lat prowadzone są działania terapeutyczne i edukacyjne z dziećmi ze spektrum autyzmu. Poprzez wspólne zajęcia, zabawę, integrując się z rówieśnikami dzieci z autyzmem uczą się prawidłowych zachowań, komunikacji, samodzielności i empatii.

Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem, a także uświadomią wszystkim, że każdy z nas ma inny poziom wrażliwości, w odmienny sposób odbiera te same bodźce, a także inaczej reaguje na stres i wyraża swoje emocje. 

Obserwujemy innych, nie krytykujmy, akceptujmy!

SP 4