Dzień Integracji Międzypokoleniowej w Lubartowie

W tym roku po raz pierwszy 29 maja Rada Seniorów Miasta Lubartów organizuje w mieście imprezę  związaną z obchodami Dnia Integracji MiędzypokoleniowejImprezę objął patronatem Burmistrz Miasta Lubartów.

 

 

 Jeszcze kilkanaście lat temu relacje międzypokoleniowe, oparte były na szacunku oraz hierarchii wynikającej z wieku. Relacje te były mocno osadzone w życiu wielopokoleniowej rodziny. Dziś zanik rodzin wielopokoleniowych ma wpływ na coraz mniejszy kontakt między seniorami, a ludźmi młodymi. Seniorzy nie mają szans poznać potrzeb osób młodych, a młodzi nie mają możliwości poznać bogactwa wszelakiej wiedzy osób starszych. W rezultacie często kształtują się stereotypy i negatywne postawy zarówno wobec osób starszych, jak i osób młodych. Jednocześnie młodzi i starsi ludzie to dwie grupy najbardziej zagrożone dyskryminacją ze względu na wiek i marginalizacją w swojej społeczności, a relacja „mistrz – uczeń” nie jest już przypisana do wieku, ale zależna od umiejętności i doświadczenia, które posiadają zarówno młodzi, jak i starsi. Dlatego ogromnym wyzwaniem na dziś jest rozwijanie przestrzeni do kontaktów międzypokoleniowych poza rodziną.

Rada Seniorów Miasta Lubartów wspólnie z działającymi w naszym mieście organizacjami pozarządowymi: UTW, ZERiI, ALWERNIA, ART-FIT z udziałem szkół i przedszkoli organizuje imprezy integrujące pokolenia. Taką imprezą będzie 29 maja Dzień Integracji Międzypokoleniowej. Do grona organizatorów dołączył działający przy LOK Klub Senior +.

Halina Żeromska