Dzień otwarty w Kozłówce

5 listopada  zapraszamy do odwiedzenia Kozłówki, podczas Dnia Otwartego. Zgodnie z tradycją, organizujemy go z okazji kolejnej, tym razem już 73., rocznicy powstania kozłowieckiego Muzeum. W tym dniu dla zwiedzających udostępnione zostaną, nieodpłatnie, Wnętrza Pałacowe, Kaplica z Pokojem Księdza Wyszyńskiego, Powozownia i Galeria Sztuki Socrealizmu. W muzealnych ekspozycjach znajdą się także specjalne niespodzianki.

Kto z nas nie słyszał o samochodach Bugatti, najszybszych, najbardziej luksusowych i jednych z najpiękniejszych? Nie każdy jednak wie, że założyciel marki, Ettore Bugatti, pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych. Jego brat – Rembrandt Bugatti był rzeźbiarzem, dziadek – Giovanni Luigi, architektem i dekoratorem wnętrz, a ojciec– Carlo, słynnym projektantem mebli.

Sprzęty projektowane przez Carla Bugattiego odznaczają się niepowtarzalnym stylem, będącym oryginalnym, swobodnym i odkrywczym połączeniem wpływów wschodnich, mauretańskich, gotyckich. Artysta wykorzystywał różnorodne materiały: drewno, kość słoniową, masę perłową, blachę miedzianą, skórę, pergamin, jedwabne chwosty i sznury, tworząc meble o oryginalnej formie i kunsztownym zdobieniu.

Aby przybliżyć twórczość tego niezwykłego projektanta, podczas Dnia Otwartego w Salonie Czerwonym zostanie zaprezentowany jego fotel, jeden z niewielu znajdujących się w zbiorach polskich muzeów. Mimo że na co dzień mebel ten stoi w ekspozycji pałacowej, być może nie każdy zwraca na niego uwagę. Teraz stanie się on „bohaterem dnia”, a towarzyszyć mu będą fotografie innych dzieł Carla Bugattiego.

W Galerii Sztuki Socrealizmu oprócz stałej prezentacji sztuki polskiej z lat 1949–1956, zaproponujemy naszym gościom sentymentalny powrót do lat 70. i 80. XX wieku. W naszej ekspozycji zaaranżujemy fragment tzw. „dużego pokoju” z ówczesnymi meblami i sprzętem RTV. W przeszklonych gablotach pokażemy znane wszystkim przedmioty codziennego użytku, m.in. opakowania na zapałki, karty pocztowe, kolekcję znaczków i odznaczeń okolicznościowych, płyty winylowe, legitymacje i druki okolicznościowe, kalendarze oraz książki. W tej przestrzeni będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Zapraszamy w godzinach 10.00 – 15.00.

Grażyna Antoniuk