Dzień otwarty w Ogrodzie Społecznym w Bratniku

20 maja Stowarzyszenie „Dla Ziemi” zainaugurowało drugi sezon funkcjonowania Ogrodu Społecznego w Bratniku. W wydarzeniu wzięło udział 25 osób. Polsko-ukraińska grupa uczestniczyła w warsztatach śpiewu, nauki gry na instrumentach i tworzenia zielników. Dzień otwarty mógł się odbyć dzięki wsparciu UNHCR oraz IKEA.

Ogród Społeczny to inicjatywa stworzona w 2022 roku jako miejsce uprawy roślin, aktywności i integracji ukraińskich uchodźczyń i uchodźców ze społecznością lokalną. Ogród powstał dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób, a jego liderkami były pochodzące z Ukrainy – Śnieżana Lanko oraz Inga Mgebrova. Od wiosny do jesieni zajmowały się one pracami ogrodniczymi. Ich zatrudnienie było możliwe dzięki dotacjom pozyskanym od Fundacji im. Stefana Batorego ze środków Funduszu Solidarności z Ukrainą oraz Norwegian People’s Aid.

Dodatkowo organizowane były wydarzenia integracyjne, warsztaty i koncerty adresowane do osób pochodzących z Ukrainy oraz mieszkańców i mieszkanek z sąsiedztwa. Była to okazja do wspólnego spędzenia czasu, rozmów, odpoczynku i wzajemnego poznania się.

Sobotnie zajęcia były pierwszym z zaplanowanych wydarzeń, które odbędą się w Ogrodzie Społecznym w 2023 roku, kolejne spotkanie już w czerwcu.

Majowy dzień otwarty przygotowała Ewa Kozdraj oraz Elżbieta Rojek, warsztaty śpiewu poprowadziła Lydie Kotliński, na instrumentach uczył grać Tomasz Kozdraj. Zaś pamiątkowe zielniki w ramkach przekazanych przez sklep IKEA przygotowane zostały pod okiem Natalii Jarosz-Kozdraj.

M. Kawa