Dzień Pluszowego Misia w Trójce

Dzień Pluszowego Misia świętowały 24 listopada klasy drugie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie. Każda klasa podczas jednej godziny lekcyjnej, w odświętnie udekorowanej czytelni szkolnej biblioteki, uczestniczyła w wielu zabawach przygotowanych przez organizatorki Ewę Abramek i Kingę Grzelak.

Drugoklasiści w towarzystwie swoich pluszaków podążali do biblioteki po wyraźnych „śladach niedźwiedzi” zostawionych na korytarzu szkolnym. Biblioteczne spotkanie z bohaterem dnia rozpoczęła pani Kinga Grzelak, która przedstawiła krótką historię pluszowego misia.

W dalszej części imprezy dzieci obejrzały wystawę „Miś w literaturze i… naturze”, przy okazji dowiedziały się, że jest bardzo dużo książek w bibliotece, których bohaterem jest miś, a które warto wypożyczyć. Dzieci poznały też podstawowe fakty o prawdziwych niedźwiedziach (polarnych, brunatnych, grizzly, misiach panda i koala). Panie z biblioteki przygotowały też specjalny kącik pszczelarski, w którym znalazły się akcesoria pszczelarza (rodnia, ramka, na której produkowany jest miód, specjalny kapelusz, rękawice czy dymiarka).

W dalszej części imprezy czytelniczej było głośne czytanie fragmentu „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a. Chętni mogli wypożyczyć książkę, doczytać rozdział i odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Panie z biblioteki przygotowały też zadania praktyczne dla wszystkich uczestników święta. Trzeba było np.: ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej, zmierzyć się z ortografią i słówkami w języku angielskim, ułożyć puzzle, na których pojawił się miś panda. Dużo śmiechu wzbudziło portretowanie misia (dla utrudnienia rysownicy mieli zakryte oczy, ale na szczęście byli „podpowiadacze”, którzy czuwali nad tym, by rysowany miś był chociaż trochę podobny do oryginału).

Za aktywny udział w Dniu Pluszowego Misia klasy otrzymały „Certyfikat uczestnictwa” w zabawie. Na zakończenie imprezy dzieci uroczyście złożyły przysięgę swoim misiom, a po niej organizatorki zaprosiły uczestników na „małe co nieco” – pierniczki i żelki w formie misia. Uśmiechy dzieci po zajęciach świadczyły, że impreza promująca działania biblioteki szkolnej i integrująca całą klasę udała się.

Ewa Abramek