E-zwolnienia lekarskie: ZUS popracuje dłużej

W najbliższą sobotę e-zwolnienia stają się jedyną możliwą formą zwolnień lekarskich. ZUS robi kolejny krok, żeby ułatwić lekarzom przejście od formy papierowej do elektronicznej. Dłużej otwarte będą dla nich sale obsługi klienta i infolinia.

Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do przeszłości. Obowiązkowe stają się zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA. Pracownicy ZUS przeszkolili już większość lekarzy z obsługi systemu do wystawiania e-zwolnień i wyposażyli ich w dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Zakład chce też wesprzeć środowisko lekarskie w pierwszych dniach przejścia na obowiązkowy system elektroniczny.

W piątek, 30 listopada, lekarze będą mogli skorzystać z pomocy pracowników sal obsługi klienta we wszystkich placówkach ZUS do godziny 18.00. Dzień później, czyli 1 grudnia, wszystkie jednostki Zakładu organizują tzw. Białą Sobotę, w godzinach 9.00-13.00. Lekarze będą mogli przeszkolić się z wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Ci, którzy nie mają jeszcze profilu w PUE, będą mogli się w nim zarejestrować i uzyskać bezpłatny podpis elektroniczny.

Przez cały weekend (1-2 grudnia) medycy skorzystają również z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. Infolinia ZUS w sobotę i niedzielę będzie czynna od 8.00 do 21.00. W tych dniach będzie obsługiwać wyłącznie sprawy związane z e-zwolnieniami. Natomiast od 3 grudnia infolinia będzie obsługiwać klientów w wydłużonych godzinach, czyli od 6.00 do 22.00. Numer infolinii to 22 560 16 00.

Instytucja podkreśla, że nie tylko lekarze mogą skorzystać z wydłużonej pracy placówek i infolinii ZUS w zakresie e-zwolnień. Swój profil na PUE z dostępem do e-ZLA już w najbliższą sobotę będą mogli założyć także przedsiębiorcy. Na pomoc pracowników mogą liczyć również ubezpieczeni, którzy chcą zapoznać się z nowym prawem dotyczącym wystawiania zwolnień lekarskich.

Małgorzata Korba

regionalny rzecznik ZUS

w województwie lubelskim