EKO TESCO

Lubartowskie Tesco otwarto we wtorek 5 sierpnia.  Z zewnątrz market podobny jest do innych tego typu obiektów sieci, jednak już z zewnątrz rzucają się w oczy turbiny wiatrowe, umieszczone wzdłuż przedniej ściany budynku. Tymczasem wszystkie ekologiczne źródła energii zastosowane przy budowie, pozwalają zmniejszyć zużyci prądu nawet o 30 %.
Energooszczędne Tesco w Lubartowie jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w Europie. Jak informował  podczas otwarcia Piotr Sawicki, kierownik ds. energii w Tesco Polsk -Eko system tworzą zainstalowane na dachu marketu  baterie słoneczne przetwarzające promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Prąd wytwarza również  turbiny wiatrowe (wiatraki przy wejściu), każda o mocy 1,8 kw.  Gruntowy wymiennik ciepła (pompa ciepła) wykorzystuje temperaturę ziemi do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem kolektorów do budynku, a w rezultacie do ogrzewania lub chłodzenia wnętrza sklepu. Przykładowo  w zimie przy temperaturze na zewnątrz  -15 stopni C powietrze jest podgrzewane w wymienniku ziemnym (system ten to zakopany pod halą sklepu zespół rur) do temperatury około +2 stopni C. Latem, kiedy temperatura na zewnątrz osiąga 30 stopni C powietrze jest schładzane do temperatury około 16 stopni C. Dzieje się tak dzięki temu, że temperatura gruntu w tym miejscu to bez względu na porę roku +8 stopni Celsjusza.  Oszczędzaniu energii służy również odzyskiwanie ciepła z urządzeń chłodniczych wykorzystywane do  podgrzewania wody. Czesław Grzesiak, wiceprezes zarządu zwracał uwagę na kompleksowość działań Tesco w zakresie ekologii. Celem firmy jest zmniejszanie zużycia energii w swej sieci do 2020 roku o połowę.
Pierwsi klienci mieli okazję zrobić zakupy w nowym markecie we wtorek 5 sierpnia punktualnie o godzinie 9 rano, a chętni pojawili się przed drzwiami jeszcze  przed ósmą rano. Samo otwarcie drzwi i odbyło się bez żadnego zamieszania, wszyscy od razu ruszyli między półki.  W Lubartowskim Tesco o powierzchni 2 tys. mkw. zatrudnienie znalazło 90 osób z terenu Lubartowa i okolic, ponad 40% z nich pozostawało do tej pory długi czas bez pracy. Market zamierza podobnie jak w innych miastach współpracować z lubartowskimi szkołami, realizując program ?Tesco dla szkół?, z  którego zresztą już wcześniej skorzystał SP 1 dzięki temu, że klienci marketu w Lublinie (prawdopodobnie mieszkańcy Lubartowa) wskazywali właśnie tę szkołę podczas zakupów.  Lubartowskie Tesco nie jest sklepem całodobowym,  otwarty jest jednak  najdłużej w mieście, bo codziennie w godzinach 6-24.   W ramach inwestycji sieć handlowa współfinansowała w połowie wymianę nawierzchni i budowę 900 metrów kanału deszczowego ul. Lubelskiej,  wybudowała również nową miejską ulicę pomiędzy ul. Lubelską, a Powstańców Warszawy,. Jej wydatki na infrastrukturę miejską wyniosły około 1,5 miliona złotych.

NR 27[440]