Ekspresówką z Lublina do Lubartowa za 5 lat

Rozpoczęła się procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje drogę ekspresową S19 między Lublinem, a Lubartowem – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Ministerstwo podaje jak będzie biegła trasa kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia, który prowadzi przez  nasze miasto. W ramach inwestycji o długości ok. 23 km przebudowane zostanie obecne obejście Lubartowa. Powstanie dwujezdniowa droga, z dwoma pasami w obu kierunkach i rezerwą pod trzeci pas, bezkolizyjne węzły oraz wiadukty w ciągu dróg lokalnych.
W miejscu obecnego skrzyżowania DK19 z drogą wojewódzką nr 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód.
Dalej droga ekspresowa S19 pobiegnie nowym śladem, omijając od wschodu Niemce. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 828 powstanie węzeł #Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do Leonowa węzeł Niemce Południe.
Trasa połączy się z istniejącym węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.

Ogłoszenie przetargu na budowę 24 – kilometrowego fragmentu drogi między Lublinem, a Lubartowem zapowiedział 6 czerwca minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas briefiengu prasowego w Niemcach. Realizacje inwestycji zaplanowano na lata 2020 – 2025.

(kw)