Filmowy weekend w CSK online

 

Wirtualny weekend w CSK zapowiada się bardzo filmowo!

 

6.Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival

1 – 14 grudnia 2020 | online

www.splatfilmfest.com

Trwa  największy w Polsce festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego – 6.Splat!FilmFest.  Według amerykańskiego magazynu filmowego „Movie Maker Magazine” – Splat!FilmFest to obecnie jeden z 25 najlepszych festiwali kina gatunkowego na świecie (wydanie z października 2019 roku, “25 Bloody Best Genre Fest of 2020”). Festowal jest członkiem prestiżowej The Méliès International Festivals Federation.

W tegorocznym repertuarze blisko 30 filmów konkursowych oraz 26 krótkometrażowych! Trzonem programu są premiery najlepszych światowych filmów (m. in. horrory, thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, s-f, fantasy), których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce, a które nie posiadają jeszcze w Polsce dystrybucji kinowej.

6. edycja tego wydarzenia w całości została przeniesiona do internetu, na dedykowaną platformę działającą pod adresem: www.splatfilmfest.com (zakładka VOD).

CSK jest współorganizatorem Festiwalu.

 

Stelmach, Koisz, Pisula na Splat!FilmFest: Filmy i sceny, które zryły nam banię | Spotkanie online

5 GRU 2020 | 18.30

www.splatfilmfest.com

Każdy z nas ma w swojej pamięci moment, w którym kino bezpowrotnie popsuło nam spojrzenie na świat. Podsumowując zabawę, którą zorganizowaliśmy na tegorocznym Splat!FilmFest, rozmawiamy więc o tym, jakie były formatywne dla naszych umysłów sceny filmowe oraz kiedy straciliśmy swoistą „niewinność” popkulturową. Jak filmy wpłynęły na naszą przyszłość, czemu akurat te sceny zapadły nam w pamięć i „zryły bezpowrotnie banię”? Czy uda nas się jeszcze uratować?

Stała ekipa prelekcyjna Splat!FilmFest: Radek PisulaKuba Koisz i Łukasz Stelmach zapuszczają się w świat wspomnień i przywołują demony kinofilskie. Może na dnie pamięci znajduje się przepis na idealne kino gatunkowe?

Udział w spotkaniu jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/3mBJiGe . Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, wyślemy w dniu, w którym odbywa się wykład.

 

MOJEeKINO.pl | wirtualne Kino CSK

Zapraszamy do wirtualnej Sali kinowej CSK na platformie MOJEeKINO.pl

 

Mikołajkowa oferta dla dzieci:

 

MIRAI | Reż.: Mamoru Hosoda

Animowany, przygodowy / Japonia / 2018

4 GRU 2020 | od 9:00

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Rozpieszczonego Kuna czekają wielkie zmiany: w jego rodzinie pojawia się młodsza siostrzyczka, na której koncentruje się uwaga rodziców. Niedługo potem chłopiec odkrywa tajemniczy ogród, w którym przenosi się w czasie i spotyka starszą wersję Mirai.

Pojawienie się młodszego rodzeństwa wywraca do góry nogami życie Kuna, który nie kryje swojej zazdrości i wściekłości. Niespodziewanie odkrywa, że ogród obok domu umożliwia podróże w czasie i spotkania z krewnymi z przeszłości lub przyszłości. Pozwala to chłopcu na niezwykłą przygodę, w czasie której Kun lepiej poznaje dzieje własnej rodziny. Obserwuje dziadka, którego pasją były motocykle, mamę, która – zupełnie tak jak on – wcale nie sprzątała po sobie zabawek oraz swoją nastoletnią siostrę. Dzięki temu powoli uczy się empatii, równowagi oraz wrażliwości na innych.

„Mirai” to ujmujące anime, udowadniające siłę rodzinnego ciepła i ogromną rolę bliskich relacji, których budowanie wymaga ciągłej pracy nad sobą.

 

SZYBCY I ŚNIEŻNI | Reż.: Benoit Godbout, Jean-François Pouliot, François Brisson

Animowany, przygodowy / Kanada / 2018

4 GRU 2020 | od 9:00

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Do śniegu, gotowi, start! W wielkim saneczkowym wyścigu zwycięzca może być tylko jeden – genialny wynalazca Franki. Liczą się szybkość, spryt i dobra zabawa. Emocje sięgają śnieżnego zenitu, gdy do wyścigu dołącza tajemniczy Zac, a spektakularna maszyna Frankiego nieoczekiwanie rozpada się tuż przed linią mety! Kto wygra finałowy pojedynek i zgarnie złoty puchar? Czy potrzeba zwycięstwa okaże się silniejsza od przyjaźni i jak wiele można poświęcić dla wygranej? Szykuje się dużo śniegu, dużo śmiechu i dużo zabawy.

„Szybcy i śnieżni” to filmowy debiut Igora „Igo” Walaszka, który użyczył głosu Zacowi i zaśpiewał piosenkę otwierającą. Kanadyjska superprodukcja zachwyca humorem, wartką akcją i śnieżną aurą.

 

WALECZNE RYBKI | Reżyseria: Sean Patrick O’Reilly

Animowany, dla dzieci / USA / 2019

4 GRU 2020 | od 9:00

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Dzielna papugoryba Alex z pomocą przyjaciół rusza na ratunek, aby powstrzymać wyciek ropy i uchronić ocean przed katastrofą. Alex przez całe życie marzył o zostaniu super bohaterem. Niespodziewanie dostaje swoją szansę, gdy w pobliżu jego rafy koralowej pojawia się tajemnicza czarna substancja. Aleks i jego dzielni kumple – konik morski Christin i rozdymka ED podejmują decyzję o opuszczeniu rafy by stawić czoła zagrożeniu i ocalić swój dom.

 

CZWORO DZIECI I COŚ | Reż.: Andy De Emmony, obsada: Ashley Aufderheide, Paula Patton, Matthew Goode, Teddie Malleson-Allen

Kino familijne, przygodowy / Wielka Brytania / 2019

4 GRU 2020 | od 9:00

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Pełna przygód ekranizacja powieści Jacqueline Wilson o współczesnej rodzinie i dziecięcych marzeniach, które od zawsze pozostają takie same. Gratka dla wielbicieli książki „Pięcioro dzieci i Coś”.

Alice i David właśnie zamierzają wziąć ślub i zabierają czwórkę dzieci na wspólny wyjazd, by im o tym powiedzieć. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że dzieci niekoniecznie za sobą przepadają. Róża uwielbia czytać, a jej młodszy brat Robert to nieco gapowaty wrażliwiec. Oboje woleliby trochę spokoju, ale starsza „przyszywana” siostra Psujka ciągle im przeszkadza. Jedyną osobą, która łączy tę skłóconą trójkę jest Magdalenka, młodsza córeczka Alice.

Pierwsze wspólne wakacje zapowiadają się jako ciąg kłótni i nieporozumień, aż do dnia pikniku, kiedy dzieci znajdują na plaży magiczne i bardzo zrzędliwe… COŚ. Piaskoludek – bo tak się nazywa zabawna kudłata istota – ma niezwykłą moc spełniania życzeń. Zasada jest taka: jedno życzenie dziennie. Piaskoludek je spełni, ale tylko do zachodu słońca. Nieoczekiwanie na ich drodze staje czarny charakter – Tristan, który odkrywa sekret dzieci i chce zdobyć Piaskoludka na własność…

Zapowiada się szalona przygoda, bo życzenia dzieci bywają bardzo zwariowane i wpędzają je w niezłe tarapaty

 

I kino dla nieco starszych:

 

SKANDAL. EWENEMENT MOLESTY | Reż.: Bartosz Paduch

Dokumentalny / Polska / 2020

4-5 GRU 2020

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Ursynowskie blokowiska w połowie lat 90-tych. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakłada skład Mistic Molesta jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową, a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i… dobrze się bawić.

Na ich pierwszą płytę – „Skandal” – nie trzeba było długo czekać. Chuligański rap w ich wykonaniu trafia na półki sklepowe i od razu staje się hitem! Molesty słuchali wszyscy, a ich teksty stały się dla młodych ludzi wyznacznikiem wartości moralnych.

Zdolne dzieciaki dorosły, a ich drogi się rozeszły. Jak teraz dają sobie radę na muzycznym rynku i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie?

Ten film to wehikuł czasu, który przenosi nas do lat, gdzie wszystko było proste a kumple byli kimś więcej niż rodzina.

 

WSTYD | Reż.: Steve McQueen, obsada: Michael Fassbender, Carey Mulligan, James Badge Dale

Dramat / Wielka Brytania / 2011

4-5 GRU 2020

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Mężczyzna. Kobieta. Nowy Jork. On jest świetnie ustawionym singlem, całkowicie uzależnionym od seksu. Ona czuje się zagubiona w wielkim mieście, jest spragniona bliskości i uczuć. Czy potrafią sobie pomóc?

Wstyd, nominowany do Złotych Globów i uznany w wielu rankingach za najlepszy film roku, to dramat erotyczny na miarę naszych czasów. Występujący w głównej roli Michael Fassbender stworzył jedną z najodważniejszych kreacji we współczesnym kinie. Partneruje mu brytyjska wschodząca gwiazda Carey Mulligan, znana z ról w „Drive” i „Była sobie dziewczyna”.

Wstyd jest pulsującą emocjami, przeznaczoną wyłącznie dla dorosłej publiczności opowieścią o współczesnych związkach.

 

PARASITE | Reż.: Bong Joon-ho, obsada: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Yeo-Jeong Cho

Thriller, komediodramat / Korea Południowa / 2020

4-5 GRU 2020

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś innym i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Reżyser Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i brakowi skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

 

TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ | Reż.: Jim Jarmusch, obsada: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska

Dramat / USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja / 2013

4-5 GRU 2020

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Co może być piękniejszego niż wieczni kochankowie, wieczna księżycowa noc, „Funnel of Love” Wandy Jackson, winylowe płyty, kolekcja rzadkich elektrycznych gitar, zaułki i bary Tangieru, nocne jazdy samochodem po Detroit i lody ze świeżej krwi…

„Tylko kochankowie przeżyją” ma to wszystko.

Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.

Nowy film Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. Jak ty byś przeżył swoją nieskończoność?

„Wybitny film… charakterystyczny i spełniony…” – pisał po pokazie filmu Jarmuscha w Cannes Tadeusz Sobolewski. „Być wampirem oznacza tu: żyć sztuką – muzyką, płytami, książkami, miłością – i mieć poczucie wiecznego nienasycenia. To jeden z rzadkich dziś filmów, który działając minimalnymi środkami, zostawia wieczny niedosyt, pozostaje otwarty. Działa muzycznie, wciąga do środka i sprawia, że chce się do niego wracać jak do ulubionej płyty”.

 

POD POWIERZCHNIĄ | Reż.: Joachim Heden, obsada: Moa Gammel, Madeleine Martin, Trine Wiggen

Dramat, thriller / Szwecja, Norwegia, Belgia / 2020

4-5 GRU 2020

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Jak długo jesteś w stanie wytrzymać „Pod powierzchnią”? Najnowszy tytuł Joachima Hedena opowiada historię dwóch sióstr, których relacje nigdy nie były łatwe. Dziewczyny odziedziczyły po matce pasję do nurkowania, która pomaga im również w skracaniu dystansu pomiędzy nimi. Duża część filmu toczy się pod wodą, gdzie młodsza z sióstr Tuva, zostaje przygnieciona przez skałę na dnie morza. Jej starsza siostra Ida musi jak najszybciej znaleźć pomoc, niestety w promieniu kilku kilometrów nie ma żywej duszy. Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, w którym każda sekunda jest na wagę życia i śmierci.

 

A POTEM TAŃCZYLIŚMY | Reż.: Levan Akin, obsada: Levan Gelbakhiani, Bachi Valishvili, Ana Javakishvili

Dramat / Gruzja, Szwecja, Francja / 2019

5 GRU 2020 | od 20:00

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Merab od dziecka trenuje tradycyjny taniec gruziński. Nauczyciel jednak zarzuca mu brak stanowczości i męskości w ruchach, przez co traci wiarygodność na scenie. Pewnego dnia do zespołu dołącza tajemniczy i czarujący Irakli. Merab odczuwa zagrożenie ze strony nowego tancerza, który zdaje się być pewny swoich umiejętności, i który szybko zyskuje uznanie grupy. Między bohaterami pojawia się rywalizacja, która z czasem przeradza się w inne uczucie. Wydarzenia te sprawiają, że chłopak na nowo odkrywa swoją tożsamość.

 

Spotkania z Artystami | prof. Wojciech Leder

Od 5 GRU 2020 | 12.00

spotkaniakultur.com | facebook.com/cskwlublinie

Na stronie internetowej CSK udostępniamy kolejną odsłonę Spotkań z Artystami – zaprezentujemy sylwetkę prof. Wojciecha Ledera, wybitnego malarza, który prowadzi m.in. pracownię Malarstwa na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

„Spotkania z artystami” to cykl wywiadów prowadzonych przez prof. Mariusza Drzewińskiego – zastępcy dyrektora CSK ds. kulturalnych. Podczas spotkań są prezentowane sylwetki i twórczość współczesnych wybitnych polskich osób związanych ze sztuką. Sylwetki twórców można obejrzeć tu: http://spotkaniakultur.com/index.php/pl/node/2128 ). Kolejni artyści – wkrótce!

 

Sebastian Kubica. Wystawa plakatów | wydarzenie w ramach projektu Galerii Saskiej

do 24 STY 2021

Galeria Saska (ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie)

Zapraszamy do Galerii Saskiej, gdzie można podziwiać prace Sebastiana Kubicy – wybitnego grafika, ilustratora, projektanta i rysownika. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie kieruje autorską pracownią plakatu i ilustracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów szkół artystycznych w Polsce oraz w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech, Chile, Chinach, Islandii czy Panamie. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca wielu nagród w dziedzinie plakatu i ilustracji.

W każdym plakacie autorstwa Sebastiana Kubicy widać namysł nad formą oraz przekorę w traktowaniu treści. Ważnym elementem dla niego jest również kolor – artysta stosuje kontrasty, używa barw nasyconych.

Wstęp wolny!

 

ZAPOWIEDŹ:

The Sound Pack | #JAZZwCSK online

13 GRU 2020 | od godz. 18:00

www.spotkaniakultur.comfacebook.com/cskwlublinie

Zapraszamy na pierwszy koncert jazzowy online!

The Sound Pack to jazzowy zespół, nawiązujący do tradycji amerykańskich grup wokalnych ery swingu, a także do współczesnych znanych zespołów, takich jak „The Manhattan Transfer” czy „The New York Voices”. Ich ideą jest propagowanie grupowego wykonawstwa wokalnego muzyki jazzowej.

The Sound Pack gościli zarówno na mniejszych, kameralnych scenach, jak i na większych – festiwalowych. Mieli przyjemność współpracować z wieloma znakomitymi muzykami. Koncertowali m.in. na festiwalu „Green Town Of Jazz”, „RCK PRO Jazz Festiwal”, „Jazz! Open Mind”, „Podkarpackiej Jesieni Jazzowej” czy „Świętokrzyskiej Wiośnie Jazzowej”.

W październiku 2019 ukazał się pierwszy studyjny album zespołu The Sound Pack „On Air”.

Zespół wystąpi w składzie: Joanna Świniarska – vocal, Katarzyna Mirowska – vocal, Małgorzata Biniek – vocal, Marcin Wawrzynowicz – vocal, Bogusław Kaczmar – piano, Michał Kapczuk – bass, Przemysław Jarosz – drums

Dostęp bezpłatny! Kolejne koncerty – jeszcze w grudniu; szczegóły wkrótce!

Andrzej Goliszek