Finał „Opowieści wigilijne”

19 grudnia na uroczysty finał jubileuszowego XX Powiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Opowieści wigilijne” zaprosił laureatów organizator – PMDK w Lubartowie. Gala wręczenia nagród odbyła się w sali rycerskiej pałacu Sanguszków – siedzibie Starostwa Powiatowego.

Z okazji jubileuszu tego popularnego konkursu organizatorzy dokonali podsumowań. Po przeanalizowaniu dokumentacji okazało się, że w ciągu dwudziestoletniej historii na konkurs wpłynęło już 2601 prac literackich, 1128 szopek i …10150 prac plastycznych! W tegorocznej edycji przyznano w sumie 69 nagród i wyróżnień w 10 kategoriach w konkursie plastycznym i literackim. Z okazji jubileuszu specjalna komisja, złożona z rodziców i wychowanków PMDK przyznała specjalne nagrody organizatora.

Do pełnienia honorowej funkcji jurorów w konkursie plastycznym zaproszeni zostali artyści plastycy – dr Romuald Tarasiuk i ks. Marek Stolarz, którzy musieli wybrać nagrodzonych spośród 385 autorów prac plastycznych i szopek. Wszystkie 102 prace literackie zgłoszone do konkursu przeczytali znawcy literatury – Ariadna Zalewska, Małgorzata Adamczyk i Andrzej Rybak. Po długich obradach jurorzy wyłonili zwycięzców, o których pracach pięknie opowiadali podczas finału konkursu. Podczas uroczystego finału konkursu publiczność mogła też usłyszeć fragmenty prac literackich za sprawą młodych aktorów z PMDK – Kamila Żebrowskiego (Teatr Trupa), Alicji Mierzwińskiej i Anny Wiśniewskiej (Teatr Charaktery). Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne oraz szopki zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w holu pałacu Sanguszków.

Trudno sobie wyobrazić finał „Opowieści wigilijnych” bez pastorałek w wykonaniu wychowanków pracowni muzycznej PMDK. Tym razem publiczność miała okazję wysłuchać najmłodszych: Emilii Soroki, Leny Wasak, Mai Kisiel (opiekun: Anna Kozak) i Anety Mazurek (opiekun: Grażyna Grymuza).

Lista laureatów konkursu dostępna jest na stronie PMDK:

http://www.mdk.lubartow.pl/index.php/konkursy/1315-2018-12-5-xx-powiatowy-konkurs-plastyczny-opowiesci-wigilijne-wyniki

http://www.mdk.lubartow.pl/index.php/konkursy/1323-2018-12-13-xx-powiatowy-konkurs-literacki-opowiesci-wigilijne-wyniki

http://www.mdk.lubartow.pl/index.php/konkursy/1324-2018-12-13-xx-powiatowy-konkurs-plastyczno-literacki-nagrody-organizatora