Florencja, Rzym, Wenecja – wyprawa uczniów II LO do Włoch

W dniach 11-16 września br. uczniowie II LO pod opieką p. Katarzyny Płaszczewskiej, p. Anny Przybysławskiej, p. Pawła Pasikowskiego, p. Izabeli Bącławek, p. Małgorzaty Milanowskiej, p. Małgorzaty Machnikowskiej, p. Konrada Pciana oraz p. Przemysława Oniszczuka wyruszyły na wycieczkę do Włoch. Przez całą podróż towarzyszyli im piloci, p. Patryk i p. Grażyna, którzy podawali uczniom informacje i ciekawostki na temat Bella Italia.

Przygodę z tym krajem uczniowie i nauczyciele zaczęli od Florencji, stolicy Toskanii i perły renesansu. Przewodnikiem w tym mieście była p. Olga Karwala. Grupy zobaczyły Katedrę Santa Maria del Fiore, której monumentalna kopuła jest symbolem miasta, Piazza del Duomo obok Baptysterium San Giovanni ze słynnymi Drzwiami Raju, wieżę Giotta, Piazza della Signoria przy Palazzo Vecchio, fontannę Neptuna obok Galerii Uffizi, kończąc na Ponte Vecchio – Moście Złotników ze sklepami jubilerskimi.

Kolejny dzień uczestnicy wycieczki spędzili w Watykanie razem z przewodnikiem p. Jowitą Ludwikiewicz i Moniką Nickel. Zwiedzanie tego najmniejszego państwa na świecie zaczęli od Muzeów Watykańskich, w tym Kaplicy Sykstyńskiej, papieskiej kaplicy oraz prywatnej części siedziby głowy kościoła. Następnie zawitali w Bazylice św. Piotra, która zadziwiała ich swoim przepychem. Mogli tam zobaczyć pietę Michała Anioła, ołtarz papieski i relikwie św. Piotra oraz spędzili chwilę na modlitwie przy grobie św. Jana Pawła II.

Trzeci dzień zwiedzania grupy spędziły w Rzymie, dojeżdżając tam metrem. Przewodnikiem była p. Barbara Gros. Początek spaceru po Rzymie zaczął się na Placu del Popolo. Następnie pokonali Schody Hiszpańskie, które mają 138 stopni i są najdłuższymi i najszerszymi schodami w Europie. Później była zachwycająca Fontanna di Trevi i przejście do jednego z najważniejszych zabytków rzymskich – Panteonu. Jest to majestatyczna świątynia, najlepiej zachowany budynek z czasów starożytnego Rzymu. Uczestnicy wycieczki nie mogli również ominąć Placu Weneckiego z Ołtarzem Ojczyzny, Łuku Septymiusza Severa, Forum Romanum i Łuku Konstantyna oraz słynnego Koloseum.

Ostatni dzień we Włoszech uczniowie i opiekunowie spędzili w Wenecji, mieście na wodzie, dlatego nie mogło się obejść bez rejsu statkiem. Po dopłynięciu na miejsce grupy spotkały się z przewodnikiem, p. Małgorzatą Żydkiewicz, i zaczęły zwiedzanie Wenecji od Bazyliki św. Marka. Potem przeszli obok Biblioteki Marciana, Siedziby Prokuratorów: Starej i Nowej, Pałacu Dożów, Dzwonnicy św. Marka, Loggetty oraz Wieży Zegarowej, kończąc na Ponte Rialto. Po zakończonym zwiedzaniu uczestnicy wycieczki wyruszyli w rejs powrotny, a następnie wrócili do autokarów, tym samym kończąc udaną wycieczkę.

Wycieczka ta była doskonałą okazją, aby poznać nowy kraj wraz z jego kulturą i obyczajami. Młodzież miała możliwość spędzić wspólnie miłe i niezapomniane chwile.

Zuzanna Tomasiak, klasa 3d