Fotografie Anny Jakoniuk i Katarzyny Lenarciak w lubartowskim muzeum

Cykl fotografii składający się z portretów i autoportretów Anny Jakoniuk i Katarzyny Lenarciak będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Otwarcie wystawy zatytułowanej „Autografia” już 13 stycznia o godz. 15.30.

– Prace powstały w codziennych sytuacjach oraz studiu fotograficznym, gdzie pracowałyśmy nad sposobem oświetlenia, poszukiwałyśmy ciekawych form i układów. „Autografia” to cykl fotografii składający się z portretów i autoportretów, które stworzyłyśmy w przeciągu ostatniego roku – mówią autorki wystawy.

– Autoportrety to efekt inspiracji sobą i zastanym otoczeniem, to próba oddania nastroju, stanu psychicznego, zgłębienia prawdy o sobie. Dzięki temu medium możemy wyrażać uczucia, wrażenia, zamieniać emocje w sztukę. Wspólne fotografowanie było dla nas ciekawym i ekscytującym doświadczeniem. Dziś możemy opowiedzieć światu o sobie. Autografia to nasz fotograficzny odcisk palca, nasz podpis, próba artystycznego określenia tego jak rozumiemy autokreacyjną fotografię – dodają.

Anna Jakoniuk – architekt, ilustratorka, rysowniczka, grafik z długoletnim doświadczeniem w agencjach reklamowych i wydawnictwach, autorka plakatów, ilustracji książkowych. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Białostockiej. Swoje prace prezentuje w sieci na autorskim profilu fb „Ania Jakoniuk ilustracje”, oraz platformie Behance. Na koncie ma liczne wystawy autorskie na terenie całego kraju. Prace sprzedaje w Polsce i za granicą głównie w Szwajcarii i USA. Autorka popularnego cyklu „Olimpijki”- ikony polskiego sportu. Pasjonatka fotografii, w tym technik szlachetnych. Prywatnie miłośniczka motoryzacji i wyczynowej jazdy na rowerze. Serce dzieli między Bieszczady i Podlasie.

„Fotografia jest jednym ze sposobów mojej komunikacji ze światem. To niesamowita możliwość pokazywania tego, co niewidzialne, nieoczywiste. Jednym zdjęciem mogę przekazać więcej niż setką słów. Fotografia to zarówno prawda i magia. Prawda, bo pokazuje ludzi i miejsca takimi, jakimi są. Magia, bo właśnie aparat fotograficzny wydobywa z nich to, o czym często nawet sami nie wiedzą.”

Katarzyna Lenarciak – dyplomowana artysta plastyk. Swoje prace malarskie i graficzne prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz rodzinnym Lubartowie. Zawodowo zajmuje się grafiką reklamową i użytkową, jest autorką min. logo naszego miasta. Na co dzień mama dwójki dzieci, wdzięczna swojemu mężowi za cierpliwość w realizowaniu swojej pasji. Od lat interesuje się fotografią, dla której zamieniła ołówek i pędzel na aparat. Fotografia jest dla niej formą autokreacji, uwielbia eksperymentować, bawić się światłem, poszukiwać nowych środków wyrazu.