Genetyczny bliźniak z Gamy

Dzięki akcji rejestrowania dawców szpiku organizowanej w sieci Gama w Lubartowie, udało się znaleźć genetycznego bliźniaka dla osoby chorej na białaczkę.

 

W sklepach Gama na terenie kraju od kilku lat prowadzone są rejestracje dawców we współpracy z Fundacją DKMS. W ostatnim czasie z grupy zarejestrowanych został wyłoniony kolejny potwierdzony dawca. Jest to pani, która zarejestrowała się w bazie w trakcie akcji w sklepie Gama w Lubartowie w 2015 roku. Dzięki temu w październiku 2017 roku chory pacjent otrzymał szansę na całkowity powrót do zdrowia. Genetycznym bliźniakiem tego dawcy została osoba polskiego pochodzenia, mieszkająca w USA.

Uważam, że jak ma się rodzinę, to każdy może potrzebować pomocy, dlatego się zarejestrowałam w bazie Fundacji DKMS. Po 1,5 roku od zarejestrowania zadzwonili do mnie z Fundacji DKMS, czy zgadzam się, bo trafił się bliźniak genetyczny. Skoro stan zdrowia mi pozwolił, to zaczęła się cała procedura. Teraz odczuwam satysfakcję i radość, że mogłam pomóc i wszysto się udało – mówi Wiesława Kępa, pracownica sieci Gama w Lubartowie (sklep Merkury). Firma i pracownicy Gamy otrzymali podziękowania od Fundacji DKMS „za szerzenie idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych oraz realne przyczynienie się do ratowania życia pacjentów chorych na nowotwory krwi”. Kolejna taka akcja w placówkach handlowych Gama planowana jest w maju. W sumie w całej Polsce we wszystkich sklepach Gama zarejestrowało się już 1000 osób.

Sylwia Nowokuńska