GIS Day – dzień świadomosci

14 listopada uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie z klasy II g, wraz z opiekunami: Katarzyną Płaszczewską i Izabelą Bącławek, udali się na UMCS w Lublinie. Młodzież wzięła udział w GIS Day 2018 zorganizowanym przez pracowników i studentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz członków Studenckiego Koła Geoinformatyków.

GIS Day obchodzony jest na całym świecie od 1987 roku. Jest to wydarzenie o skali globalnej, będące częścią Tygodnia Świadomości Geograficznej. W tym dniu twórcy technologii oraz idei GIS (czyli Systemu informacji geograficznej) dzielą się swoimi osiągnięciami oraz przedstawiają perspektywy rozwoju. Prezentują najnowocześniejsze aplikacje oraz propagują ich wdrażanie w ośrodkach akademickich, naukowych, szkołach czy innych ośrodkach rozwojowych na całym świecie. W tym roku GIS Day obchodzony był dnia 14 listopada w największych miastach Polski, w tym – w Lublinie.
Uczniowie II LO rozpoczęli pobyt na wyższej uczelni od udziału w oficjalnym otwarciu tegorocznego GIS Day w auli UMCS-u, gdzie zgromadzonych powitała Prodziekan dr Jolanta Rodzoś. Następnie uczestniczyli w warsztatach oraz grze terenowej Geocoaching, podczas której zaznajomili się z technologią GPS, którą można wykorzystywać zarówno w zabawie, jak i w codziennym życiu czy pracy. Zadaniem uczniów było odnalezienie i rozwiązanie zadań o tematyce geograficznej, ukrytych w specjalnych skrytkach. Tę konkurencję wygrała grupa w składzie: Weronika Lejkowska, Weronika Witek, Bogumiła Małyska i Julia Wójcik. Kolejną grą, w której uczestniczyła młodzież, był Escape room, z którego należało wydostać się w jak najkrótszym czasie. Niestety zadanie to okazało się zbyt trudne dla licealistów, ale sam udział w grze logicznej był prawdziwym wyzwaniem i wspaniałą zabawą.
Z pewnością udział w GIS Day był dla uczniów okazją do wysłuchania ciekawych wykładów oraz udziału w warsztatach i grach, które upowszechniają popularne w dzisiejszych czasach aplikacje. Po tak udanym i jednocześnie wyczerpującym dniu młodzież, bogatsza o nowe doświadczenia, wróciła do domu.

Wiktoria Wysok, klasa II g