Gra edukacyjna „Przystanek. Konstytucja” w II LO

27 kwietnia 2023 roku, tuż przed  uroczystymi obchodami narodowego Święta Konstytucji 3. Maja,  w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie już po raz trzeci została zorganizowana gra dydaktyczna upamiętniająca uchwalenie w 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3. Maja, jednego z pierwszych takich aktów prawnych na świecie.

Uczniowie jedenastu klas pierwszych II LO wzięli udział w nietypowej lekcji historii poświęconej zarówno 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja,  jak i przypadających na bieżący rok: 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry oraz 150. rocznicy śmierci Edmunda Strzeleckiego, wybitnego podróżnika, badacza i odkrywcy.

Podczas gry licealiści odwiedzili kilkanaście sal lekcyjnych, w których przygotowano dla nich zadania dotyczące epoki, kultury i działalności ważnych dla kraju osobistości z 2. poły XVIII wieku. Młodzież zgłębiała tajemnice i okoliczności uchwalenia pierwszej konstytucji w Polsce i  Europie,  a drugiej na całym świecie, zatrzymując się między innymi na przystanku w pracowni Mikołaja Kopernika czy redakcji „Monitora”, a nawet wybrała się w podróż dokoła świata z Edmundem Strzeleckim.

Uczniowie musieli stanąć do wielu konkurencji i w sposób twórczy rozwiązać przygotowane zadania. Na każdym przystanku czekali na nich „zarządcy” – nauczyciele wraz z uczniami klasy III b, którzy wyznaczali polecenia. Tej niecodziennej lekcji historii towarzyszyła atmosfera twórczych poszukiwań, kreatywności, wzajemnej współpracy w grupie, a efektem pracy były wiedza i wspólna zabawa. Po przejściu przystanków i zebraniu punków za wykonane zadania uczniowie poszczególnych klas kończyli przygodę i oczekiwali na wyniki, które podliczała komisja.

Zwycięskie klasy otrzymały nagrodę niespodziankę, którą wręczyła Dyrektor II LO, pani Halina Zdunek. Z zadaniami  najlepiej poradzili sobie uczniowie klasy I C, którzy zajęli I miejsce, uczniowie kas I E i I G zajęli ex aequo II miejsce, a na III miejscu na podium znaleźli się  uczniowie I K.

Gratulujemy!

Grę „Przystanek. Konstytucja” opracowali nauczyciele historii, pani Barbara Kukier i Małgorzata Chudzik, a przeprowadzili – uczniowie klasy III b.

II LO