Herbert tym razem w towarzystwie Miłosza

Dialog dwóch mistrzów – tak brzmiało hasło XI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Zbigniewa Herberta, który odbył się 20 listopada w Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie. Ta, ciesząca się niesłabnącą popularnością, artystyczna rywalizacja przyciągnęła 24 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu lubartowskiego. W tym roku recytatorzy mieli przygotować dwa utwory: jeden – Zbigniewa Herberta, drugi zaś – Czesława Miłosza. Tych dwóch wielkich poetów łączyła szorstka przyjaźń, jednak potrafili ze sobą rozmawiać. W ich twórczości można znaleźć wspólne tematy podejmowane w bardzo oryginalny sposób.

Początek zmagań uświetniony został zatem inscenizacją dwóch dzieł: „U wrót doliny” Zbigniewa Herberta oraz „Piosenka o końcu świata” Czesława Miłosza. Ta krótka forma teatralna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2 rozpoczęła dialog dwóch mistrzów kontynuowany przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Jury konkursu przyznało łącznie sześć nagród w dwóch kategoriach jednocześnie akcentując, że poziom tegorocznej rywalizacji był bardzo wyrównany. Gorąco dziękujemy członkom Jury za ocenę artystyczną recytacji.

Dziękujemy uczestnikom konkursu i ich opiekunom za liczne przybycie. Jest to dowód na to, że poezja jest popularna wśród młodych ludzi, a co najważniejsze jest na nowo odkrywana.

ZS2