II LO i WAT

Już od dwóch lat II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie objęte jest patronatem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Dzięki tej współpracy uczniowie mogą m. in. uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez kadrę naukową.  Wizyta na WAT była głównym celem wyjazdu, który odbył się 2 grudnia. Grupa ponad pięćdziesięciu uczniów z klas: 1h i 2d, o rozszerzeniu biologiczno – chemicznym i 2d, o rozszerzeniu biologiczno – matematycznym, wysłuchała  wykładu p. t. „Materiały wybuchowe ratujące życie” przygotowanego przez pracowników Wydziału Chemii WAT.

Podczas zajęć licealiści poznali informacje o strukturze chemicznej materiałów wybuchowych wykorzystywanych w różnych dziedzinach życia oraz mieli okazję zobaczyć próbki najczęściej używanych substancji i sposób ich działania w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Prowadzący warsztaty omówili również sposoby zastosowania materiałów wybuchowych w celu ratowania ludzkiego życia, m. in. w poduszkach powietrznych i napinaczach pasów samochodowych oraz podczas gaszenia pożarów. Wykłady prowadzone były w bardzo przejrzysty i ciekawy sposób, a młodzież wysłuchała ich z zainteresowaniem, zdobywając tym samym wiedzę przydatną nie tylko w dalszej edukacji, ale też w codziennym życiu.

Po odbyciu warsztatów uczniowie II LO zwiedzili Park Techniki Wojskowej WAT. Miłośnicy wojskowego sprzętu mogli z bliska obejrzeć m. in. KTO Rosomak, czołg średni PT-91 Twardy, WZT Mors i inne pojazdy wojskowe, a chętni zasiąść na miejscu kierowcy. Wykłady, warsztaty i spotkanie oko w oko z ciężkim sprzętem wojskowym były z pewnością cenną lekcją dla wszystkich licealistów, a niektórzy z nich może już niedługo zasilą szeregi studentów WAT.

II LO