II LO na koncercie „Dźwięki wolności”

20 września uczniowie klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uczestniczyli w koncercie patriotycznym „Dźwięki wolności od Moniuszki do współczesności”, który odbył się w Sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.

W muzyczną podróż przez 200 lat polskiej historii zabrali młodzież II LO profesjonalni artyści ze Stowarzyszenia Wschód Kultury. Uczniowie usłyszeli polskie pieśni patriotyczne na dwa głosy wokalne, w autorskich opracowaniach Aleksandra Resiaka. W nowych aranżacjach zostały wykonane m.in. „Prząśniczka”, „Warszawianka”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Pałacyk Michla”. Duetowi wokalnemu towarzyszył zespół muzyków, grających na skrzypcach, altówce, instrumentach klawiszowych, wiolonczeli oraz kontrabasie. Artyści przypomnieli młodzieży dźwięki utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów, m.in. Stanisława Moniuszki i Fryderyka Szopena.

Uczniowie II LO udowodnili, że koncert patriotyczny może zainteresować także młodych ludzi. Pierwszoklasiści w skupieniu wysłuchali opowieści konferansjera, pieśni i utworów instrumentalnych polskich kompozytorów, a na koniec wspólnie z artystami odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

AO

burst