II LO na tropie kultury

23 listopada uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie z klas Ia i Ic, w ramach działań podejmowanych przez Szkolny Klub Europejski „EUROSTOP”, wyruszyli do Warszawy. Jak co roku plan wyjazdu obejmował m.in. wizytę w rządowej placówce oraz spektakl w stołecznym teatrze.
Pierwszym punktem pobytu w stolicy było zwiedzanie gmachu naszego parlamentu. Na początku młodzież wysłuchała prelekcji na temat historii budynku, dowiedziała się, jakie funkcje pełni Sejm, jak wygląda proces uchwalania ustaw oraz na czym polega praca posła. Z pewnością ciekawe okazały się też informacje, jak kształtował się polski parlament w czasach średniowiecza i jak zmieniał się na przestrzeni wieków. Uczniowie obejrzeli główne pomieszczenia, które dostępne są dla zwiedzających w dni poza posiedzeniami Sejmu; spacer objął zwiedzanie: galerii Sali Posiedzeń Sejmu, hallu głównego, Sali Kolumnowej oraz Korytarza Marszałkowskiego.

Następnie, korzystając z listopadowego słońca, uczniowie udali się pieszo do Muzeum Narodowego. Podziwiali tam wiele obrazów i rzeźb, które są świadectwem rozwoju sztuki na przestrzeni wieków. Mieli również okazję zobaczyć specjalny zbiór: „Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie”, który zawiera cenne artefakty – niektóre utracone w czasie ostatniej wojny. Na wystawie znajduje się ponad 200 spośród pozyskanych dzieł, w tym malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografia oraz wyroby rzemiosła artystycznego.

Punktem kulminacyjnym wycieczki był spektakl pt. „Rapsodia z Demonem” w Teatrze Rampa. „Rapsodia…” to musical stworzony do przebojów legendarnej grupy Queen. Muzyka grana na żywo przez profesjonalnych muzyków sesyjnych, perfekcyjna choreografia Santiago Bello oraz efekty świetlne i scenografia wywarły ogromne wrażenie. Fabuła sztuki opowiada o losach młodego wokalisty, który dla światowej kariery był gotów zawrzeć pakt z demonem. Ten znany Faustowski motyw w nowoczesnej odsłonie okazał się ciekawym pomysłem spajającym rockową muzykę zespołu Queen. W głównej roli wystąpił Kuba Molęda, który swoim głosem i charyzmą sceniczną wzbudził wielką sympatię publiczności.

Po spektaklu, zadowoleni i wciąż pełni wrażeń, uczniowie udali się w drogę powrotną do Lubartowa, snując już plany na kolejny wyjazd.
Wycieczkę zorganizował Konrad Pcian, opiekun SKE „EUROSTOP”, a opiekę nad młodzieżą sprawowały: Agnieszka Opolska i Aleksandra Solarz.

Ewelina Szymczak, Anna Olejniczek1a-5

METADATA-START
METADATA-START

3-14

METADATA-START
METADATA-START
METADATA-START
METADATA-START
METADATA-START
METADATA-START