II LO pamięta… 83. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

17 września 1939 roku to jedna z najboleśniejszych dat w historii Polski. Tego dnia wojska ZSRR weszły na ziemie polskie na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, łamiąc tym samym postanowienia traktatu o nieagresji.

W 83. rocznicę agresji ZSRR na Polskę uczniowie klasy IVh wraz z p. Barbarą Kukier uczcili pamięć bohaterów kampanii wrześniowej zapalając znicze i składając kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym kapitana Wacława Lalkę zamordowanego w Katyniu.

Jego postać jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku naszego liceum przy ulicy Lubelskiej. Wacław Lalka został zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku, a o jego poświęceniu przypomina nam Dąb Pamięci zasadzony dla uczczenia „katyńskiego Bohatera”.

Delegacja uczniów II LO udała się również na cmentarz parafialny, aby złożyć  kwiaty i zapalić znicze na grobie rodziny Lalków, czyli symbolicznym miejscu pochówku zamordowanego w Katyniu kpt. Wacława Lalki.

W kontekście tej ważnej dla Polaków rocznicy warto przypomnieć, że w wyniku radzieckiej agresji nastąpiły aresztowania setek tysięcy Polaków, masowe wywózki na Syberię, eksterminacja elit czy zmuszanie obywateli II Rzeczypospolitej do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego, a na wniosek szefa NKWD Ławrentija Berii, Stalin podjął decyzję o zamordowaniu ponad 22 tys. oficerów i przedstawicieli polskiej inteligencji. Ich ciała zakopano w masowych grobach w Katyniu, Charkowie, Kalininie czy podkijowskiej Bykowni.

II LO