II LO pamięta. 84 rocznica agresji radzieckiej na Polskę

17 września 1939 roku to jedna z najboleśniejszych dat w historii Polski. Tego dnia wojska ZSRR weszły na ziemie polskie na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, łamiąc tym samym postanowienia traktatu o nieagresji.

          W poniedziałek 18 września, uczniowie klasy IVd wraz z p. Barbarą Kukier w obecności dyrektora II LO – pana Rafała Wrotkowskiego oraz przedstawicieli grona pedagogicznego, uczcili 84. rocznicę agresji ZSRR na Polskę oraz pamięć bohaterów kampanii wrześniowej zapalając znicze i składając kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym kapitana Wacława Lalkę zamordowanego w Katyniu.

          Jego postać jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku naszego liceum przy ulicy Lubelskiej. Wacław Lalka został zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku, a o jego poświęceniu przypomina nam Dąb Pamięci zasadzony dla uczczenia „Katyńskiego Bohatera”.

          Delegacja uczniów II LO udała się również na cmentarz parafialny, aby zapalić znicze na grobie rodziny Lalków, czyli na symbolicznym miejscu pochówku zamordowanego w Katyniu kpt. Wacława Lalki oraz pod tablicą upamiętniającą 27. Wołyńską Dywizję Piechoty AK znajdującą się na stacji PKP w Lubartowie.

          Warto przypomnieć, że w wyniku radzieckiej agresji nastąpiły aresztowania setek tysięcy Polaków, masowe wywózki na Syberię, eksterminacja elit czy zmuszanie obywateli II Rzeczypospolitej do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego, a na wniosek szefa NKWD Ławrentija Berii Stalin podjął decyzję o zamordowaniu ponad 22 tysięcy oficerów i przedstawicieli polskiej inteligencji. Ich ciała zakopano w masowych grobach w Katyniu, Charkowie, Kalininie i podkijowskiej Bykowni.

II LO