II LO pamięta o Wołyniu

Anioły z II LO” – wolontariusze wraz z opiekunką Justyną Świderską-Niedobit współpracują z Fundacją Niepodległości, która szczególną opieką otacza polskie Kresy.

„Wołyń to kraina na poły mityczna, miejsce skąd wywodzą się wybitni polscy poeci, duchowni, wodzowie, ludzie zasłużeni dla Rzeczypospolitej. Dziś jedynym świadectwem polskości Wołynia uświęconego kilkusetletnią obecnością Polaków na tej ziemi pozostały cmentarze. Zaniedbane, opuszczone, porzucone na pastwę Czasu i jego służki Zapomnienia…”

Żeby nie zapomnieć o polskości Wołynia, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie 20 marca spotkali się z przedstawicielami Fundacji Niepodległości. Jacek Bury i Piotr Gawryszczak z pasją opowiedzieli o działalności Fundacji na Kresach.

Historia Wołynia dokumentowana zdjęciami z obozów wędrownych, podczas których porządkowane są polskie cmentarze, zrobiła na młodzieży ogromne wrażenie. Znajomość historii własnego narodu, pamięć o pokoleniach, które odeszły, praca na zapomnianych grobach, to nasz obowiązek. Wiedzą o tym wolontariusze – „Anioły z II LO”, którzy w ubiegłym roku pracowali na Wołyniu podczas projektu Wołyń 2016 ReGeneracja.

Podczas spotkania wolontariusze przekazali znicze zebrane przez społeczność liceum. Znicze, które zapłoną na Wołyniu zapewne w sierpniu, podczas kolejnego obozu wędrownego, pracującego na polskich cmentarzach. Uczestnikami tegorocznego obozu będą oczywiście uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie.

Materiał: II LO