II LO prezentuje Scenę 44

Nieznośna lekkość Sceny44

SCENA44 to projekt teatralny realizowany od kilku lat przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie…

Opowieść Agnieszki

Zniosą pięciogodzinne próby, zniosą zapach kawy, charakteryzacje „nie do zmycia”, a kiedy będzie trzeba – zniosą materiały i zbudują scenę. Choć nie zawsze jest lekko, pasja sprawia, że chcą do niej wracać myślą, mową i uczynkiem. Kto? Uczniowie i absolwenci. Dla kogo? Dla nieznośnie lekkiej Sceny44.

Od początku. Tak, bywa nieznośnie. Jednak nie stworzymy niczego zachwycającego bez ciężkiej pracy. Każdy Scenowicz z pewnością może potwierdzić jak wiele trudu, poświęcenia czasu i cierpliwości wymaga przygotowanie spektaklu, roli czy scenografii. Nieznośne bywa zmęczenie towarzyszące próbom, szukanie terminu „żeby wszyscy mogli!”. Wszystko to stanowi nieodłączny element tworzenia wspólnych projektów, współpracy z drugim człowiekiem, wyzwań, których (oby!) życie przynosiło coraz więcej. Czy istnieje ciekawsze miejsce na rozwój we wspomnianych przestrzeniach niż magiczny, czasem brutalny świat teatru? Poza tym: według tajnych badań, spotkania Scenowej rodzinki są w stanie likwidować stres i zmęczenie, przemieniając je w śmiech, spokój i siłę do działania. Co dopiero zagrany spektakl… największa satysfakcja i radość.

A propos śmiechu, spokoju i siły, czyli lekkości. Spotkania Sceny to jednak nie tylko praca, praca i praca. To także kawa, pizza, przebieranie się w kostiumy z przepastnej garderoby albo nagrywanie śmiesznych filmików z Joszue (kto zna ten zna). To wigilie, na których raz płacze się ze śmiechu, raz ze wzruszenia. Spotkania Sceny to ciekawe warsztaty, improwizacje, oglądanie kabaretu Dudek, nagrywanie „po godzinach” piosenek świątecznych, chodzenie po sklepach ogrodniczych, tworzenie plakatów i wyjazdy na festiwale. Czasem można urozmaicić szkolne życie kulturalne – na żywo i online, czasem pojechać do teatru, a przede wszystkim wędrować po świecie sztuki w najlepszym możliwym towarzystwie.

No właśnie! Towarzystwo Sceny44 to dopiero mieszanka wybuchowa. Oznacza to tylko i aż tyle, że Scena jest dla każdego. Dla matematyków i dla tych, którym się po prostu nudzi, dla tych, którzy umieją śpiewać i dla tych, którzy śpiewać nie lubią. Dla koneserów sztuki i dla tych, którzy marzą o zostaniu żołnierzami. Z pewnością spotykają się tu cudowne, ciekawe, spragnione wiedzy dusze. Wiele mogą się nauczyć, wiele mogą dać innym. Wiele otrzymują od zakręconego, lecz jakże czujnego Rafała Wrotkowskiego – opiekuna, reżysera, naczelnego grupy! To właśnie on umożliwił niejednemu z nas odnalezienie prawdziwej pasji, a później…, a później losy Scenowiczów potoczyły się różnie. Z pewnością wielu z nich wspomina i będzie wspominać czas liceum jako coś więcej niż lekcje, sprawdziany i matura.

Cytując klasyka: „Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są”. Właśnie taki eksperyment, uczniom II LO umożliwia Scena44. Nawet w czasach pandemii. Odwagi!

Zapraszamy!

Więcej: https://www.facebook.com/scena44