II LO świętuje 100-lecie Niepodległej

Rok 2018 jest rokiem narodowego świętowania 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Mając świadomość, jak doniosła i wyjątkowa jest ta rocznica, od początku tego roku społeczność II Liceum Ogólnokształcącego podejmowała różnego rodzaju działania, by jak najlepiej przygotować się do obchodzenia tego święta.

Już od stycznia na szkolnych korytarzach uczniowie mieli okazję poznać ponad stuletnią drogę Polaków do wolności dzięki stałej wystawie poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, w marcu II LO zorganizowało dla uczniów wszystkich lubartowskich szkół Marsze dla Niepodległej, następnie w kwietniu w Dniu Pamięci Ofiar Katynia miał miejsce uroczysty apel, po którym złożono wiązankę pod Dębem Pamięci poświęconym kpt. Wacławowi Lalce, a z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja nauczyciele historii przygotowali dla uczniów grę dydaktyczną „Przystanek Konstytucja”. Kolejne inicjatywy podjęte przez szkołę to zorganizowanie: we wrześniu narodowego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, w październiku wystawy „Armia Błękitna pod sztandarem biało-czerwonym”, opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie, a w listopadzie – uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku uczniowie II LO złożyli również wiązankę pod tablicą upamiętniającą żołnierzy walczących m.in. na terenie Stacji Kolejowej Lubartów oraz odwiedzili lubartowski cmentarz, by zapalić znicze na grobach pochowanych tam bohaterów poległych w walce za ojczyznę.

Przez ten rok licealiści bardzo chętnie angażowali się w uroczystości oraz przedsięwzięcia organizowane przez inne instytucje; wzięli udział w spotkaniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w popularnonaukowej sesji „Drogi do niepodległości” oraz w miejskich uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 475-lecia powstania Lubartowa, podczas których pani Justyna Świderska-Niedobit została odznaczona przez Burmistrza medalem w uznaniu jej zasług dla rozwoju Rzeczpospolitej oraz małej ojczyzny. W czerwcu młodzież współorganizowała spotkanie poświęcone pamięci wybitnych lubartowskich regionalistów, a w październiku wzięła udział w projekcie „Lubartów w hołdzie dla Niepodległej”, podczas którego uczniowie tańczyli w południe na lubartowskim Rynku poloneza, a męski chór z II LO przygotował koncert pieśni patriotycznych w ramach akcji „Chórem Niepodległa”. W październiku uczniowie włączyli się do miejskiej akcji „Niepodległa na kartach literatury” i czytali teksty zamieszczone przez Parę Prezydencką w Antologii Niepodległości, natomiast w listopadzie licealiści wzięli udział w uroczystości zorganizowanej przy Klasztorze oo. Kapucynów, gdzie znajduje się tablica poświęcona marszałkowi J. Piłsudskiemu oraz dołączyli do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” i 9 listopada równo o godz 11.11 odśpiewali narodowy hymn.

W ramach miejskich obchodów tego niezwykłego i doniosłego dla wszystkich Polaków święta uczniowie II LO przygotowali Koncert Pamięci Mieszkańców Lubartowa, który odbył się w niedzielę 11 listopada w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Minister Edukacji Narodowej ogłosiła poprzedni rok szkolny 2017/2018 Rokiem dla Niepodległej. Ten rok szkolny 2018/2019 jest Rokiem Niepodległej. II LO dokłada wielu starań, aby cała społeczność szkolna angażowała się w świętowanie i wspólne przeżywanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

II LO