II Noc Profilaktyki z marszami na orientację

W dniach 24 – 26 kwietnia uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie wzięli udział w II Nocy Profilaktyki, zorganizowanej przez Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny „Azymut”. Młodzież uczestniczyła m. in. w kilku etapach marszów na orientację „Meandry Wieprza”.

Przygoda z marszami rozpoczęła się w piątek o 15.00 pod budynkiem II LO, skąd członkowie „Azymutu” udali się w stronę Zawieprzyc, maszerując 17 km przez miejscowości: Łucka, Serniki, Czerniejów, Rokitno i Jawidz. Wędrówka trwała około 4 godziny. Po drodze uczestnicy musieli wykonać określone zadania. O godzinie 19.00 dotarli do swojej bazy noclegowej, która znajdowała się w Schronisku Młodzieżowym przy Szkole Podstawowej w Zawieprzycach. Około godziny 20.00 odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi ze Stowarzyszenia „Sąsiedzi” w ramach programu „Sąsiedzi na sygnale”. Jacek Bednarski i Marek Szymczak wyjaśnili uczniom zasady pierwszej pomocy, przedstawiając filmy instruktażowe oraz umożliwili praktyczne sprawdzenie umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia życia. Młodzież miała możliwość ćwiczeń praktycznych RKO, mogła także zapoznać się z działaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Członkowie Stowarzyszenia „Sąsiedzi” przygotowali dla uczniów konkursy, w których do wygrania były podręczne apteczki. Po spotkaniu uczestnicy wzięli udział w dwóch testach: o Polsce i z wiedzy topograficznej. Następnie wszyscy udali się na ognisko i zmęczeni wrócili na nocleg.
W sobotę rano uczniowie wyruszyli na kolejne etapy marszów. Dwa z nich liczyły około 10 km. Pierwszy etap „Wschodzące zboża” przebiegał na terenie wsi Zawieprzyce oraz w jej okolicach. Wyruszając w trasę, młodzież miała za zadanie zlokalizować dodatkowy punkt wyznaczony za pomocą azymutu. Trzeci etap dzienny „Szumiące sosny” odbył się na terenach leśnych. Składał się z 6 punktów kontrolnych i linii obowiązkowego przejścia (LOP). Po zakończeniu etapów dziennych uczniowie przyszli do schroniska na obiad i odpoczynek. O godzinie 18.00 odbyła się prelekcja wygłoszona przez absolwenta II LO Pawła Kuberę, strażaka pracującego w Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie na temat bezpieczeństwa podczas burz i nawałnic, organizacji imprez młodzieżowych oraz bezpiecznego zwalczania pożarów. Tuż po spotkaniu, w ramach profilaktyki, odbył się test na temat: „Zapobieganie narkomanii i alkoholizmowi”. Przed wyjściem na etap nocny uczniowie zintegrowali się przy ognisku. O godzinie 21.00 drużyny wyruszyły w trasę, która liczyła około 4 km. Młodzież musiała poradzić sobie z nietypową mapą przestrzenną w kształcie ostrosłupa.
26 kwietnia rano odbyło się wręczenie cennych nagród rzeczowych. W klasyfikacji końcowej zwyciężyli Lidia Dybała, Kacper Ligęza i Radosław Gliwka, II miejsce zajęli Karolina Mroczek, Bartłomiej Goluch i Dominik Melchior, III miejsce – Aleksandra Dudziak i Wiktoria Kaczorkiewicz. Nagrody zostały wręczone również za test o Polsce: I miejsce – Iga Topyła, II miejsce – Aleksandra Wereszczyńska, III miejsce – Dominik Melchior, a także za test wiedzy topograficznej: I miejsce – Kacper Ligęza, II miejsce – Aleksandra Wereszczyńska, a III miejsce – Lidia Dybała.
Opiekunem młodzieży była pani Katarzyna Płaszczewska, a budowniczym tras Mateusz Kapitan. Celem II Nocy Profilaktyki była promocja zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnień oraz edukacja młodzieży i dorosłych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej. „Azymut” po raz kolejny zorganizował dla członków swojego klubu ciekawą formę aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, połączoną ze zdobywaniem przydatnej wiedzy.
SKKT „Azymut” składa serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu „Sąsiedzi” oraz Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie bryg. mgr inż. Grzegorzowi Szyszce za pomoc w organizacji II Nocy Profilaktyki.

Główne1 Zaw Zaw3 Zaw4 zaw5 zaw6 Zawieprz2