Ile wyniesie trzynastka z ZUS „na rękę”?

Niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze razem z kwietniowymi emeryturami i rentami. Jakie to będą kwoty?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wynosi tyle co minimalna emerytura, czyli w tym roku będzie to 1338,44 zł brutto. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Finansów tegoroczna trzynastka nie będzie opodatkowana. Będzie z niej potrącona tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. To znaczy, że dla każdego trzynastka wyniesie 1217,98 zł „na rękę”. – Zaniechanie poboru podatku od trzynastej emerytury jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Wypłata trzynastek odbędzie się bez wniosków. Środki przysługują osobom, które na 31 marca tego roku mają prawo do wypłaty emerytury, renty, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia Mama4+, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego. Trzynastki nie otrzymają natomiast osoby, które 31 marca będą mieć zawieszoną wypłatę emerytury czy renty, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim