Integracja Międzypokoleniowa

W środę 29 maja w Lubartowskim Ośrodku Kultury po raz pierwszy zorganizowano Dzień Integracji Międzypokoleniowej pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Lubartów.

 

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Radę Seniorów Miasta Lubartów. – Bardzo nam miło powitać wszystkich zebranych gości. Nasze spotkanie jest pierwszy raz tego typu i bardzo nam zależało, aby stworzyć klimat łączenia pokoleń. Seniorów jest bardzo dużo w Lubartowie, więc szukamy metod na spędzanie wolnego czasu razem z młodszymi. Nie mamy wspólnego języka z młodzieżą, a oni z nami. Każdy wiek ma swoje prawa i dlatego uważam, że powinniśmy tolerować się takimi, jakimi jesteśmy. Życzymy Państwu miłego oglądania dzisiejszego programu – mówiła Halina Żeromska, przewodnicząca Rady Seniorów.

W uroczyste obchody włączyli się również przybyli goście, przedstawiciele lubartowskich placówek oświatowych, członkowie Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, seniorzy, dzieci i młodzież szkolna, kapela „Lubartowiacy” oraz członkowie Klubu Senior +. Wśród zaproszonych gości był również burmistrz miasta Lubartów Krzysztof Paśnik:

Szanowna Rado Seniorów, drodzy Państwo, dzieci i młodzieży, niezmiernie mi miło, że mogę dzisiaj tutaj być, bo naprawdę jest to wspaniała inicjatywa. Brakowało w naszym mieście tego typu wydarzenia. Takie dni jak dzisiaj są nam bardzo potrzebne i bardzo serdecznie dziękuję organizatorom za przygotowanie dzisiejszego spotkania. Życzę sukcesów i przeżyć artystycznych na wysokim poziomie.

W ramach wydarzenia zaprezentował się zespół ludowy tworzony przez uczestników programu Klub Senior +. Zaśpiewali pieśni ludowe wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 4. Na scenie wystąpiły również dzieci z Przedszkola nr 4, prezentując tańce w rytm utworów Stanisława Moniuszki. Swoje pasje zarówno młodszej, jak i starszej widowni zaprezentowali: Alicja Rokicka, która należy do Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, Renata Wierzchoń przedstawiła działalność Związku Emerytów i Rencistów, Wojciech Charliński -pasjonat lubartowskiej historii i autor książki „Lubartowskie ścieżki czasu”, Jerzy Tracz z kapeli „Lubartowiacy” oraz Danuta Wieczorkiewicz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas imprezy wystąpiły również uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego, prezentując swoje talenty wokalne oraz uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w zaprezentowały, co o wieku senioralnym w swoich wierszach przedstawiała Wisława Szymborska. Na koniec wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn „O Ziemio Lubartwska”. Imprezę poprowadzili Piotr Najda i Iga Babczyńska z SP 3.

Do spędenia wspólnych chwil zaprosili organiatorzy- Rada Seniorów, Klub Aktywnych Art Fit oraz Lubartowski Ośodek Kultury. Impreza była wspófinansowana ze środków Miasta Lubartów.

Emilia Kosek