Interweniowali u premiera w sprawie stacji paliw. Likwidacji nie będzie

Gmina Michów: O losy stacji benzynowej w Michowie martwili się mieszkańcy okolic Michowa, Kamionki, Baranowa, Abramowa. Jeszcze w grudniu PKN Orlen mówił o jej likwidacji.

 

Gdyby stację zlikwidowano, kierowcy z tych miejscowości od 1 stycznia 2013 musieliby tankować w oddalonym prawie o 30 km. Lubartowie. Powód? Unijne wymogi dotyczące zabezpieczenia pojemników z paliwem. W podobnej sytuacji było ok. tysiąca małych stacji w całym kraju, które także nie spełniały narzucanych przez unię wymogów bezpieczeństwa.

Wizja likwidacji stacji w Michowie wywołała sprzeciw mieszkańców. Wójt gminy Janusz Jankowski napisał do premiera Donalda Tuska. Wystąpił też do ministra gospodarki i lubelskich parlamentarzystów. „Dla tysięcy osób brak stacji w Michowie będzie dużym utrudnieniem w korzystaniu z pełni dóbr cywilizacyjnych, jak również spowoduje marginalizację i degradację gospodarczą naszych gmin” – czytamy w piśmie wójta Jankowskiego do prezesa Rady Ministrów.

Punktem zwrotnym w tej sprawie była decyzja Ministra Gospodarki, który w ostatnich tygodniach wydłużył okres obowiązywania przepisów przejściowych dla stacji paliw płynnych w zakresie modernizacji zbiorników do 31 grudnia 2013 r. – Stąd decyzja o dalszym funkcjonowaniu stacji – informuje biuro prasowe PKN Orlen. – Obiekt objęty został planami prac modernizacyjnych, które najprawdopodobniej, jeśli analiza inwestycyjna pozytywnie je zweryfikuje, zostaną przeprowadzone na przełomie 2013 i 2014 roku.   

Do likwidacji stacja paliw w Ostrowie Lubelskim

Należąca do PKN ORLEN stacja paliw przy ul. Lubartowskiej w Ostrowie Lubelskim została wyłączona ze sprzedaży 21 grudnia 2012. Decyzja ta podyktowana była niską efektywnością ekonomiczną obiektu. Zakończenie prac likwidacyjnych planowane jest na połowę 2013 r.- podaje biuro prasowe PKN Orlen.

Katarzyna Wójcik