Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Właściciele domów bardzo często mają możliwość wybudowania nie tylko tarasu, ale urządzenia w jego pobliżu lub na nim małego ogrodu. Jest to świetne rozwiązanie, które wzbogaca przestrzeń wizualnie oraz czynią ją bardzo praktyczną. Projektując ogród z tarasem warto jednak zachować kilka podstawowych zasad, dzięki którym przestrzeń ta zyska wyjątkowy klimat. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa!

Ogród z tarasem – jak urządzić?

Planowanie ogrodu nie jest tak prostym zadaniem, jak się może początkowo wydawać. Szczególnie wtedy, jeśli musimy zaaranżować go w połączeniu z tarasem, który nie zawsze jest odpowiednio do tego przystosowany. Jeśli jednak sztuka nam się uda, można liczyć na efekty, które zachwycą nas samych oraz naszych gości.

Urządzając niewielki ogród z tarasem trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki przestrzenne, ale jednocześnie nie można zapominać o osobistych preferencjach. Ogród na tarasie powinien być wizytówką domu i niejako jego przedłużeniem, dlatego warto zaprojektować go tak, aby w jak największym stopniu komponował się stylistycznie z całością zabudowy. Z jednej strony można postawić na minimalizm, z drugiej na praktyczne aspekty takiego miejsca. Kluczem do sukcesu jest tutaj przygotowanie odpowiedniego podłoża, a więc na przykład wyłożenia tarasu kamieniem lub kostką brukową. Następnie można przejść do projektowania ścieżek, murków oraz roślinności, która nada tej przestrzeni kolorów i charakteru. Wiele zależy tak naprawdę od wyobraźni samego właściciela. Obecnie mamy możliwość skorzystania z tak wielu możliwości i inspiracji, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Jak zaaranżować taras z małym ogrodem?

Dobrym rozwiązaniem w przypadku małych ogrodów połączonych z tarasem jest stworzenie kilku stref i oddzielenie ich w naturalny oraz subtelny sposób. Aranżacja ma być oczywiście spójna, ale nie można zapominać o tym, że miejsce to z jednej strony ma pełnić funkcje dekoracyjne, a z drugiej być funkcjonalne. W zależności od okoliczności taras z ogrodem może stać się przestrzenią do odpoczynku po ciężkim dniu pracy, spędzenia czasu z rodziną oraz z przyjaciółmi, miejscem, w którym urządzimy przyjęcie itp. Z tego względu należy zachować balans pomiędzy surową nawierzchnią samego tarasu, a roślinnością oraz dodatkami takimi jak meble, donice, oświetlenie i wiele innych.

Mały ogród z tarasem – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Od wielu już lat tarasy z ogrodem cieszą się sporą popularnością i nic w tym dziwnego, ponieważ odpowiednio urządzone mogą stać się oazą spokoju i ulubionym miejscem w całym domu. Taras i ogród można ponadto zabudować, aby uniezależnić się od nawet najgorszych warunków pogodowych. Konstrukcja taka odgrywa podobną rolę jak np.

zadaszenie balkonu w bloku, a więc pozwala powiększyć przestrzeń użytkową oraz chroni przed wiatrem, deszczem, śniegiem, a nawet nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Zabudowa sprawdza się przez cały rok, a dzięki osłonięciu całej przestrzeni przed czynnikami zewnętrznymi nie trzeba ograniczać się jeśli chodzi o jej aranżację.

Artykuł partnera