Jarmark koński w Muzeum Wsi Lubelskiej

W najbliższą niedzielę lubelski skansen zabierze przybyłych gości w podróż do czasów międzywojennych miasteczek Lubelszczyzny, a dokładnie na jarmark koński – wydarzenie nawiązujące do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich.

 13 czerwca w godz. 12:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się już XXVI odsłona Jarmarku końskiego. Wydarzenie sięga do życia codziennego prowincjonalnych miasteczek Lubelszczyzny lat 20. i 30. XX w., w których cyklicznie organizowane były targi końskie.
W lubelskim skansenie podczas inscenizacji
Jarmarku końskiego tradycyjnie pojawią się nietuzinkowe postacie gospodarza terenu i komisji targowej, w tym dziedziczek z okolicznych majątków, cygana podsycającego atmosferę handlu oraz Żyda w roli świadka transakcji. Nie zabraknie też dziedzica wybierającego konia do bryczki i młynarza z pomocnikiem szukających odpowiedniego zwierzęcia do cięższej pracy. Będą także karciarze i przechadzający się dziad liczących na zarobek. Porządku na targu będzie pilnował niezawodny posterunkowy.

Wiodącym elementem wydarzenia będzie prezentacja koni, podczas której sprawdzona zostanie ich sprawność i siła poprzez próbę uciągu, a także temperament. Finał targowania się o konia zostanie tradycyjnie przypieczętowany litkupem – opijaniem wódką zawartej transakcji. Inscenizacji będzie towarzyszył pokaz pracy kowala. Zobaczyć będzie można również konie zamieszkujące skansen, do których niedawno dołączyły dwa młode koniki polskie. Bilety: 18zł/9zł

Muzeum Wsi Lubelskiej

foto: K. Wasilczyk