Kącik regionalny przedszkolaków

W holu głównym Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lubartowie można było podziwiać kącik regionalny pod tytułem „Jak dawniej bywało…”, który powstał dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci z grup Misie i Jeżyki wraz z nauczycielami Sylwią Wojnowską oraz Grażyną Szymoną. Utworzenie kącika o tematyce regionalnej jest jednym z zadań realizowanego w grupach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „ Piękna Nasza Polska Cała”.

Celem powyższego działania jest poznanie kultury naszego regionu, kształtowanie poczucia przynależności do miejsca w którym żyjemy, które rozpoczyna się właśnie w okresie przedszkolnym, kiedy przedszkolaki są najbardziej otwarte na nowe doświadczenia. W tym okresie dzieci zainteresowane są tym co bliskie, co dzieje się w najbliższym dla nich otoczeniu. W ten sposób mają możliwość poznania swoich korzeni, dostrzeżenia tego, co zmieniło się przez pokolenia w otaczającym świecie. W kąciku znalazło się wiele starodawnych przedmiotów, sprzętów gospodarczych tj. stare żelazka, lampy naftowe, kołowrotek, naczynia, młynek, tara, prodziż oraz stroje ludowe, spódnice, chusty. Wśród zgromadzonych „skarbów” są również elementy dekoracyjne wnętrza domów np. serwety, stare czarno-białe zdjęcia jak również gramofon, stare aparaty. Wszystkie eksponaty stanowią cenny materiał edukacyjny dla naszych przedszkolaków i umożliwiają im bezpośredni kontakt z tradycją, historią.

Kącik jest również „sentymentalną podróżą” w minione czasy dla rodziców, dziadków naszych przedszkolaków, którzy odwiedzają przedszkole. My pamiętamy ten okres ale dzieciom musimy pokazać choć namiastkę przedmiotów z życia w dawnych czasach, klimat wnętrza dawnych domów. To nasze dziedzictwo, które należy przekazywać następnym pokoleniom.

Wystawa powstała dzięki życzliwości i zaangażowaniu rodziców dzieci z grupy Jeżyki i Misie, którzy podzielili się swoimi rodzinnymi „skarbami” i pamiątkami, za co serdecznie dziękujemy.

G. Szymona, S. Wojnowska