Kamień za 1500 zł zamiast telefonu. Uwaga na oszustów

Kamień za 1500 złotych zamiast zakupionego telefonu otrzymała w paczce kobieta z gminy Niedźwiada. 1200 złotych utracił mieszkaniec gminy Firlej, który za pośrednictwem jednej z witryn internetowych zakupił piłę spalinową. Na znacznie mniej, bo na niespełna 500 złotych został natomiast oszukany przy zakupie telefonu mieszkaniec gminy Niedźwiada. Z kolei mieszkańcowi gminy Kamionka oszuści przejęli konto internetowe na popularnym portalu aukcyjnym i za jego pośrednictwem sprzedawali drogi sprzęt elektroniczny, który nigdy nie dotarł do kupujących.

DSC_4938 W ostatnim czasie policjanci z powiatu lubartowskiego odnotowali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw dokonanych podczas zakupów przez internet. Dotyczyły one głównie zakupu drogiego sprzętu elektronicznego oraz gospodarstwa domowego. Mieszkanka gminy Niedźwiada straciła 1500 złotych kupując przez internet smartfona. Zamiast wymarzonego sprzętu w przysłanej paczce znalazła kamień. Pochodzący z tej samej gminy mężczyzna stracił w podobny sposób niespełna 500 złotych także zamawiając telefon. Również ofiarą oszustów padł mieszkaniec gminy Firlej, który zakupił przez internet piłę spalinową. Mężczyzna zamówionego sprzętu nie otrzymał i w ten sposób utracił 1200 złotych.

Oszuści posuwają się do coraz bardziej wymyślnych i skomplikowanych metod popełniania przestępstw. Przekonał się o tym mieszkaniec gminy Kamionka, który po dłuższym czasie nie używania konta na popularnym portalu aukcyjnym chciał się na nie zalogować. Okazał się, że ktoś włamał się na to konto, zmienił hasło dostępu i za pośrednictwem tego konta wystawił do sprzedaży sprzęt elektroniczny o znacznej wartości, który nigdy nie dotarł do kupujących. Do nieświadomego niczego właściciela przejętego konta zaczęły już napływać monity o zwrot pieniędzy.

Policja apeluje do wszystkich osób dokonujących zakupów przez internet o ostrożność i uwagę. Nie dajmy skusić się atrakcyjna ceną, dodawanymi przez sprzedającego „gratisami” czy możliwością szybkiej dostawy zamówionego towaru.

Pamiętajmy także o systematycznym sprawdzaniu własnych kont na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości czy podejrzeń o nieautoryzowanych logowaniach się na to konto prosimy o jak najszybszy kontakt z operatorami tych serwisów i powiadomienie o zaobserwowanych nieprawidłowościach. Pomoże nam to uniknąć w przyszłości niezawinionych przez nas nieporozumień.

 

G.P.