„Karmelka” sadziła las

 

„Posadź swoje drzewo” – to już III edycja akcji „100 milionów drzew do 2017 roku”. W sobotę 16 kwietnia, po raz pierwszy wzięli w niej udział gimnazjaliści z Dwójki zrzeszeni w Spółdzielni Uczniowskiej „Karmelka”.

Autokarem zapewnionym przez Nadleśnictwo Lubartów – organizatora imprezy, udaliśmy się w okolice Annoboru a dokładnie, na teren Mrówczego Lasu. Jego nazwa pochodzi od występujących tam mrówek w rozmiarze XXL . Pod czujnym okiem naszego przewodnika pana Pawła Cieślaka oraz gospodarza leśnictwa Kopanina pana Krzysztofa Maleszyka, sadziliśmy trzyletnie sadzonki dębów. Dowiedzieliśmy się, że w tym miejscu wycięto stuletni drzewostan, a taka wycinka potrzebna jest dla prawidłowego funkcjonowania lasu. Sadzenie drzew wcale nie jest lekkie. Jest za to bardzo przyjemne, szczególnie jak się pracuje w zgranym zespole oraz jak dopisuje pogoda, a ta była jak na zamówienie. Jeden z dębów jaki posadziliśmy oznaczyliśmy specjalną zawieszką z logo naszej spółdzielni. Mamy nadzieję, że po latach ułatwi to nam odnalezienie „kawałka naszego lasu”. Następnie udaliśmy się do szkółki Stróżek, po której oprowadzał nas, przybliżając wiadomości z zakresu szkółkarstwa, pan Łukasz Pytka. To tam powstaje najlepszy materiał szkółkarski, który trafia również do klientów indywidualnych. Przeważają głównie sosny i dęby ale są też świerki, olsze, graby, buki i wiele innych. Kolejnym punktem była biesiada w Starym Tartaku, gdzie spotkali się wszyscy uczestnicy akcji. Był przepyszny bigos, kiełbaski i chleb ze smalcem. Na stoisku edukacyjnym można było wziąć udział w konkursie wiedzy o lesie, posłuchać odgłosów zwierzyny leśnej, oraz wystawić świadectwo legalności drewna poprzez jego cechowanie, za pomocą specjalnego młotka. Na zakończenie nadleśniczy pan Leszek Gajuś dziękując nam za udział w akcji zaprosił na kolejną, za rok.

Małgorzata Wysoczyńska

DSC_5351 DSC_5355 DSC_5367 DSC_5378 DSCN0835 DSCN0842 DSCN0844 DSCN0848 DSCN0851 DSCN0852 DSCN0856 DSCN0858 DSCN0859 DSCN0860