Klasycznie, rozrywkowo i filmowo w kinie

Muzyka z filmu o Jamesie Bondzie, piosenka z repertuaru Marka Grechuty czy słynny Marsz Radetzky’ego… – mogliśmy usłyszeć w wykonaniu lubartowskiej orkiestry strażackiej

Tradycją stało się organizowanie w styczniu Koncertów Noworocznych przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie. Tak też było w tym roku w niedzielne popołudnie (27 stycznia).

Podczas koncertu w kinie Lewart orkiestra przeniosła liczną publiczność w świat muzyki klasycznej i  rozrywkowej. Usłyszeliśmy również  kolędy, marsze i muzykę filmową. Koncert poprowadziła Iwona Dadej. Orkiestra zagrała pod batutą Andrzeja Zaręby, a zaśpiewali Agata Swatko, Ewa Jędryszka i Sławek Jędryszka. Dla widzów były rozlosowane trzy upominki.

Nie obyło się bez bisów. Koncert zorganizowano wspólnie z Urzędem Miasta Lubartów.

Lubartowska orkiestra jest chlubą naszego miasta. Po raz czwarty zdobyła tytuł najlepszej orkiestry w województwie lubelskim.  W tym roku będzie obchodzić swoje 85 – lecie. Powstała  w 1928 r., założona przez Stanisława Wysockiego. Funkcję prezesa pełni Janusz Ogrodowski. W skład zespołu wchodzi głównie młodzież w wieku 11 – 25 lat, ale są też starsi członkowie. Od 50 lat gra w niej Wiesław Poździk. Orkiestra koncertuje nie tylko w Polsce, ale występowała też zagranicą m.in. w Niemczech, Rosji i Bułgarii. Wszystkich jej sukcesów nie sposób wymienić. Orkiestra zdobyła m.in. I miejsce w regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Siemiatycze 2010 oraz I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Lubartów 2010. Jak również I miejsce w marszu i koncercie na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych 2011 w Łukowie. W ubiegłym roku wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na Węgrzech. Nagrodę dla najlepszego kapelmistrza podczas Balkan Folk Festival w Bułgarii otrzymał Andrzej Zaręba. Orkiestra ma w swoim dorobku opracowania takich utworów, jak „The magic of Mozart” czy  „Visit to George Gershwin”. Często możemy ją oglądać podczas występów i przemarszów z okazji świąt państwowych.

Sylwia Nowokuńska