Klub Eurostop z II LO w stolicy

31 maja grupa członków Szkolnego Klubu Europejskiego EUROSTOP wybrała się z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka do Warszawy.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, z którą SKE współpracuje od wielu lat. Jest to organizacja pozarządowa, której celem jest przede wszystkim motywowanie Europejczyków do aktywności obywatelskiej oraz promowanie integracji europejskiej. Młodzież wysłuchała tam ciekawej prezentacji na temat różnych akcji zorganizowanych przez tę fundację w latach 2015-2016. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć była przede wszystkim Parada Schumana zorganizowana 7 maja na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. 

Kolejnym miejscem, które odwiedzili licealiści, była międzynarodowa wystawa Titanic the Exhibition, zaprezentowana w Pałacu Kultury i Nauki. Zawiera ona ponad 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku oraz pozyskanych z innych źródeł, a także prezentuje przed zwiedzającymi wiele pełnowymiarowych rekonstrukcji wnętrz Titanica. Wystawa jest dostosowana do osób w każdym wieku, a jej ogromnym walorem jest fakt, że każdy zwiedzający otrzymuje do dyspozycji audioprzewodnik z lektorem w wybranym przez siebie języku. Dzięki temu w szczegółowy sposób dowiedzieliśmy się o tle historycznym katastrofy statku, który miał być niezatapialny. Z pewnością magię tego miejsca podkreślały również wzruszające historie wybranych pasażerów podróżujących statkiem, dla których ten rejs okazał się ostatnią w życiu podróżą.

Podczas pobytu w stolicy nie zabrakło przerwy na odpoczynek, by zregenerować siły i przygotować się do głównego punktu wycieczki, jakim był spektakl pt. „Jak na wulkanie” w Teatrze Komedia. Ta sztuka znanego, współczesnego angielskiego pisarza Robina Hawdona opowiada o skomplikowanych relacjach damsko-męskich i uświadamia widzom, że w głębi duszy każdy z nas potrzebuje akceptacji i miłości. W spektaklu zagrali wspaniali aktorzy polskiego teatru, a wśród znaleźli się nich m. in. Magdalena Wójcik, Jan Jankowski, Przemysław Sadowski czy Grażyna Wolszczak.

W dobrych humorach i nieco zmęczeni licealiści wrócili z Warszawy tuż po północy, a opiekę nad nimi sprawowali: p. Aleksandra Solarz oraz p. Konrad Pcian. 

Ula Kopeć

eurostop