Kolejna osoba w księdze „Pamięć i zobowiązanie”

Wpisu do księgi „Pamięć i zobowiązanie”, której motto brzmi: „Być wiernym ojczyźnie, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił”,  dokonano w niedzielę 10 listopada w Bazylice św. Anny w Lubartowie. Była to część uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Do księgi podczas ważnych wydarzeń wpisywane są osoby zasłużone dla naszego miasta. DSC_3488

Każde miejsce na ziemi ma swoją historię. Pamięć o przodkach jest miarą naszej kultury i nas samych. Jest to fundament naszej tożsamości narodowej, lokalnej i rodzinnej tradycji, ale też zobowiązanie, abyśmy w łańcuchu pokoleń żyjących na tej Ziemi Lubartowskiej, kontynuowali ją i tworzyli nowe dobro. Dnia 11 listopada 2011 roku w 93 rocznicę Odzyskania Niepodległości zapoczątkowaliśmy księgę „Pamięć i zobowiązanie”, do której wpisywać będziemy tych mieszkańców miasta, którzy swoją działalnością zawodową i społeczną szczególnie przyczynili się do rozwoju naszego miasta. Dziś idąc za głosem kapituły, wpisujemy w roku jubileuszu 470-lecia miasta, a także jubileuszu 90-lecia klubu sportowego „Lewart” osobę zasłużoną dla naszego miasta – Antoniego Gojdana, założyciela i pierwszego prezesa tego klubu – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.

W Bazylice przybliżono sylwetkę Antoniego Gojdana, którą prezentowaliśmy w ostatnim numerze „Lubartowiaka”. Odsłonięcia księgi z wpisem dokonał obecny prezes „Lewartu” Maciej Jaworski.

Sylwia Nowokuńska

DSC_3456 DSC_3460 DSC_3471 DSC_3476 DSC_3478