Kolejny koncert z cyklu „Muzyczne inspiracje”

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza na koncerty kameralne pod hasłem „Muzyczne inspiracje”. Najbliższy odbędzie się w sobotę 5 sierpnia o godz. 17:00.


W Kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wystąpią:

EDYTA FIL – flet, flet altowy, flet basowy

KAMIL ADACH – handpan, cajón

W programie: J.S. Bach „Toccata d-moll”; M. Marais „Les Folies d’Espagne”; E. Fil „Kosmiczna Pawana”, Anonymous „Greensleeves to a Ground”; G. Maineiro „Tedesca, Saltarello i Schiarazula Marazula” oraz tańce z Tabulatury Jana z Lublina w autorskim opracowaniu: „Jeszcze Marcinie”, „Hajducki”, „Zakłułam się pizzicatem”.

„Kosmiczna Pawana” to unikalny projekt prezentujący muzykę klasyczną w zupełnie niespotykanej oprawie kosmicznych dźwięków najmłodszych instrumentów świata –handpan i fletów 3D. Program koncertu zawiera niezwykle nowatorskie spojrzenie na utwory epoki renesansu i wczesnego baroku. Muzyka przeplatać się będzie z opowieścią o największym muzycznym zabytku polskiego renesansu – Tabulaturze Jana z Lublina. Dynamizm, wirtuozeria oraz zaskakujące aranżacje porwą najbardziej wymagającego słuchacza. Jednocześnie samo brzmienie instrumentów tworzy idealny klimat dla letniego relaksu.

W trakcie koncertu słuchacze dowiedzą się również, czym jest tajemniczy handpan oraz flet 3D oraz jakie ultranowoczesne techniki są zastosowane w tym ostatnim.

Tytułową „Kosmiczną Pawanę” usłyszymy w wykonaniu fletów, instrumentu handpan z towarzyszeniem kolażu elektro-akustycznego.

Edyta Fil ukończyła w 1999 roku Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. E. Dastych-Szwarc, a w 2004 studia podyplomowe w Conservatoire National de Region de Strasbourg we Francji w klasie fletu oraz w klasie muzyki kameralnej. Doskonaliła swą technikę, biorąc udział w masterclass następujących pedagogów: J. Baker, S. Milan, P.L. Graff, Sp. Cherier, Ph. Bernold, P. Maisen, A. Adorian, B. Fromange, G. Bakstresser.

Jako pedagog brała udział w wielu projektach, m.in. „Master-class od maestro” (Rosja, 2016), V Międzynarodowy Festiwal Fletowy w Akademii Muzycznej w Poznaniu (2014). Prowadziła też warsztaty dla kompozytorów oraz flecistów, prezentując współczesne techniki fletowe, m.in. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Konserwatorium Moskiewskim, Akademii Muzycznej w Katowicach, Konserwatorium w Nowosybirsku oraz licznych szkołach muzycznych w Polsce i Rosji. Jest również autorką projektów: Flet 3D, Renesans 3D oraz twórczynią warsztatów dla dzieci i młodzieży. 

Jako solistka występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Kazańską Kameralną Orkiestrą, Rosyjską Kameralną Orkiestrą, Kameralną Orkiestrą „Wremiena Goda”, z Orkiestrą Polskiego Radia. Jako kameralistka i solistka występowała na wielu festiwalach oraz współpracowała z wybitnymi muzykami m.in. z Aleksandrem Trostiańskim, Dmitri Ilarionovem, Markiem Piekarskim.

Występowała również w Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Francji, Litwie, Łotwie, Ukrainie, Maroko i Szwajcarii.

W 2020 r. otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na napisanie zbioru etiud z nagraniami „Flet współczesny – co to takiego?”.

Jest laureatką konkursów: Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie, 1992 (II miejsce), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej we włoskim Castel-Fidardo,1995 (IV nagroda), w niemieckim Klingenthal (III miejsce).

Kamil Adach ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Przez 9 lat doskonalił swoje umiejętności gry na fortepianie, opanowując złożone melodie i harmonie, jakie ten instrument oferuje. Dodatkowo, przez 6 lat zgłębiał tajniki perkusji, eksplorując różne rytmy i dodając głębi swojemu muzycznemu repertuarowi. Chęć eksploracji muzycznej skłoniła go do poszerzenia horyzontów i nauki gry na Djembe i Cajón. Swoją prawdziwą pasję muzyczną odkrył w roku 2012 roku, kiedy to rozpoczął naukę gry na handpanie. Jest otwarty na nowe projekty i możliwości. Ciągle poszukuje sposobów, aby poszerzać granice swojej muzycznej kreatywności. Oprócz działalności muzycznej, studiował Globalny Biznes na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Bilety dostępne tylko w kasie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i online https://bilety.muzeumzamoyskich.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=76011

foto: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

left
left