Koncert i wystawa w PMDK

13 czerwca w PMDK w Lubartowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, poświęcone dwóm niezwykle utalentowanym wychowankom, siostrom Martynie i Klaudii Bronisz. Obie podsumowały swoją dziesięcioletnią edukację w PMDK – Martyna – w pracowni muzycznej, pod kierunkiem Grażyny Grymuzy i Anny Kozak, a Klaudia – w pracowni plastycznej, pod kierunkiem Edyty Weremczuk.

Całe wydarzenie miało niezwykły, bardzo osobisty klimat. Martyna przygotowała wraz z przyjaciółmi koncert, w którym zaprezentowała wybrane utwory ulubionych artystów oraz cały blok własnych utworów, które wykonała akompaniując sobie na fortepianie. To właśnie autorska twórczość Martyny wyróżnia ją z grona kolegów – od dwóch lat pracuje na zajęciach w PMDK z panią Grażyną Grymuzą nie tylko nad swoimi umiejętnościami wokalnymi, ale także nad kompozycją i aranżacją własnych piosenek. Z pewnością pomagają jej w tym także umiejętności pianistyczne, zdobyte dzięki nauce w Społecznej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Lubartowie. Twórczość Martyny kilkakrotnie pojawiała się na wydarzeniach PMDK, w internecie ( Youtube, Soundcloud), ale także na konkursach i festiwalach, gdzie utalentowana wokalistka, pianistka i songwriterka zdobyła już pierwsze nagrody (np. I nagroda w kategorii : piosenka autorka na 43. edycji „Sceny Młodych” w Lublinie – „Wyśpiewać poezję” , wyróżnienie w I edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „My song”). Wcześniej wielokrotnie była doceniana także w konkursach wokalnych, jest także zdobywczynią I miejsca w IV Konkursie Pianistycznym „Piano e Forte”.

Martynę Bronisz wsparli na scenie przyjaciele z Młodzieżowego Studia Piosenki PMDK: wokaliści Karolina Markiewicz, Patrycja Gąsior, Agata Zyga, Karol Małyska oraz Blanka Bronisz – siostra. Piękny gitarowy akompaniament do piosenki „Cherry wine” zagrał Martynie Przemysław Piskorski, a cały koncert poprowadziła przyjaciółka Dominika Woch, absolwentka pracowni teatralnej (Teatr Pięć Złotych) i plastycznej.

Druga cześć wydarzenia poświęcona była Klaudii Bronisz. W foyer została przygotowana wystawa prac Klaudii, które powstały na zajęciach prowadzonych przez panią Edytę Weremczuk. Klaudia przygotowała także niezwykłą grafikę promującą całe wydarzenie poświęcone siostrom Bronisz. Historia edukacji artystycznej Klaudii także obfituje w wiele sukcesów w ogólnopolskich i regionalnych konkursach plastycznych ( m.in. w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Inspiracje twórczością Bolesława Leśmiana” , na VI Ogólnopolskim Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży „Drukarnia Wyobraźni”).

Koncert i wystawa sióstr Bronisz, tegorocznych maturzystek, była także okazją do podsumowań, gratulacji i podziękowań. Piękne słowa wdzięczności Martyna i Klaudia skierowały do swoich nauczycielek prowadzących – pani Grażyny Grymuzy i pani Edyty Weremczuk oraz do pani Dyrektor PMDK Jolanty Tomasiewicz i pracowników PMDK. Pani Dyrektor PMDK i nauczyciele podkreślili, jak wielką przyjemnością była praca z tak utalentowanymi wychowankami i życzyli siostrom wielu sukcesów na dalszej drodze, podziękowali także ich rodzicom za ich zaangażowanie. Do gratulacji dołączyli się po koncercie licznie zgromadzeni na widowni goście, którzy jeszcze długo po zakończeniu imprezy obsypywali siostry Bronisz kwiatami, upominkami i życzeniami.

fot. Urszula Bednarczyk