Koncert kameralny w Kozłówce

Koncert kameralnyJózef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci” odbędzie się 13 sierpnia o godz. 17.00 w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Koncert organizuje Filharmonia Lubelska.

Wystąpi Pianopticum Duo: Agata Nowakowska-Gumiela – fortepian; Tomasz Gumiela – fortepian; Karol Furtak – słowo o muzyce.

Program:
J. Wieniawski – Wybrane miniatury fortepianowe
Ch.W. Alkan – „Marsz” na 4 ręce
F. Liszt – Wybrane transkrypcje pieśni
S. Moniuszko – Walc es-moll
I. J. Paderewski – „Album tatrzańskie” na 4 ręce, op. 12
I. J. Paderewski – Menuet G-dur

Utwory kameralne na duet fortepianowy to piękny, bogaty i ogromnie różnorodny repertuar, literatura wyrazista, poruszająca, efektowna i zawsze budząca zainteresowanie słuchaczy. Rzadko jednak mamy z nią kontakt na żywo. Taką okazję daje melomanom występ znakomitego Pianopticum Duo. Znany duet fortepianowy tworzy małżeństwo pianistów: Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela. Poznali się na studiach i wspólnie koncertują od niemal 10 lat. Ich wizytówką jest doskonałe, pełne ekspresji zgranie kameralne oraz atrakcyjny i zróżnicowany program, każdorazowo dostosowany do charakteru koncertu. Na występ w Kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce artyści przygotowali utwory wpisujące się w obchody 110. rocznicy śmierci lubelskiego mistrza fortepianu – dzieła jego pedagogów i przyjaciół. Z Charlesem-Valentinem Alkanem Józef Wieniawski miał kontakt w Konserwatorium Paryskim, by szkolić swą technikę wyjechał do Ferenca Liszta do Weimaru, przyjaźnił się ze Stanisławem Moniuszką (promował twórczość artysty i przyczynił się do wydania w Paryżu jego pieśni), a na organizowanych warszawskich porankach muzycznych koncertował sam Ignacy Jan Paderewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Bilety dostępne tylko w kasie Filharmonii i online.