Koncert w PMDK

Jeden z najsłynniejszych polskich zespołów dziecięco-młodzieżowych – Scholares Minores pro Musica Antiqua  – wystąpił 22 września w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie. Słynnym podopiecznym Danuty i Witolda Danielewiczów z Poniatowej towarzyszył prowadzony przez Mieczysława Wojtasa Teatr Panopticum z MDK „Pod Akacją” w Lublinie.

Przygotowane przez obydwa zespoły widowisko „Tańce ludowe w dawnej muzyce polskiej” miało wymiar edukacyjny – o tańcach w muzyce dawnej w trakcie koncertu  opowiadała w prelekcji Joanna Szafran-Biały. Przykłady wykonywali na żywo młodzi artyści Scholares Minores pro Musica Antiqua w mistrzowski sposób: jako orkiestra, tancerze, śpiewacy, a nawet akrobaci. Polska muzykę dawną zagrali na rzadko widywanych i słyszanych instrumentach, taki jak np. lutnia, harfa, cytra, viola da gamba, lira korbowa czy fidel. Każdy z instrumentalistów miał okazję wystąpić w tym widowisku także jako tancerz w pląsach przygotowanych przez choreografa i tancerza Baletu Dworskiego Cracovia Danza Dariusza Brojka. Tańce dawne młodzież wykonywała w historycznych kostiumach, co uczyniło widowisko niezwykle barwnym. Niezaprzeczalne piękno tańca i muzyki – brzmienia dawnych instrumentów, śpiewu; profesjonalizm wykonania i doskonała organizacja zespołu na scenie wywarła ogromne wrażenie na licznie zgromadzonej  widowni, która oklaskiwała zespół po każdym utworze. Nie zabrakło także doznań teatralnych i literackich – dodatkowych walorów nadały widowisku zabawne staropolskie scenki, brawurowo zagrane przez młodzież z Teatru Panopticum, pracującą pod okiem Mieczysława Wojtasa w MDK „Pod Akacją” w Lublinie.

Publiczność przyjęła widowisko z ogromnym entuzjazmem, długo oklaskując młodych artystów na zakończenie koncertu. Specjalne podziękowania i wyrazy podziwu od całej społeczności PMDK na ręce instruktorów zespołów – Danuty i Witolda Danielewiczów, Mieczysława Wojtasa i Joanny Szafran-Biały – złożyła Dyrektor PMDK Jolanta Tomasiewicz.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022, zadanie współfinansowane przez Województwo Lubelskie.

PMDK