Koncert w Przedszkolu Miejskim nr 4

„Małe Laboratorium Muzyki” –  to cykl spotykań-koncertów z muzyką wokalną i instrumentalną dedykowany dzieciom do 6 roku życia na które wybrały się dnia 14 listopada przedszkolaki  z grupy Motylki i Jeżyki. Tematem pierwszego, ale na pewno nie ostatniego spotkania dla dzieci, były „Deszcze niespokojne” czyli muzyczna podróż w świat piosenki patriotycznej, która jest nieodłącznym elementem polskiej historii, kultury i tradycji.
Na taki koncert zaprosili nas muzycy „EduMusic” w składzie.
Joanna Głogowska-Szychta – śpiew
Marcin Remfeld – śpiew
Jan Michalec – trąbka
Patryk Czyżewski – pianino
Krzysztof Redas – perkusja
Koncerty muzyczne odbywające się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oparte są  na pedagogice muzycznej Edwina E. Gordona­ – uznanego muzyka, pedagoga oraz psychologa muzyki, autora wielu publikacji z zakresu edukacji muzycznej.

Artyści zaprosili przedszkolaków do wspólnej zabawy w rytmie piosenki znanej z filmu „Czterej pancerni i pies” – „Deszcze niespokojne”. Były również utwory patriotyczne takie jak: ”Wojenko, wojenko”, „Pierwsza Kadrowa”, „Warszawskie dzieci”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” „Za noc za dzień”, jak również wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, osadzony w płynącą na żywo rytmiczną muzykę graną przez muzyków. Dzieci również współtworzyły koncert śpiewając, grając, rytmizując teksty, tańcząc. Było to niezwykle doświadczenie dla dzieci gdyż muzyka podczas koncertu grana była na żywo, a mali słuchacze znajdowali się w jej centrum. Taka muzyczna uczta pobudza zmysły rytmicznym kołysaniem, tańczeniem, rytmizowaniem, śpiewaniem a muzyka traktowana jest jako wspólny język komunikacji, w którym Motylki i Jeżyki dobrze się odnalazły. 

S. Wojnowska