Konkurs „Europa i My”

21 lutego Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza było organizatorem II Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem „Europa i My”. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Lubartów pana Janusza Bodziackiego.

Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy o krajach Unii Europejskiej i motywowanie młodzieży do samodzielnego zdobywania informacji oraz stworzenie możliwości do współzawodnictwa szkół gimnazjalnych powiatu lubartowskiego.

Do rywalizacji przystąpiło 35 uczniów z pięciu gimnazjów powiatu lubartowskiego: z Zespołu Szkół w Przytocznie, Firleju, Kamionce, z Gimnazjum w Woli Sernickiej i Gimnazjum nr 2 w Lubartowie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał do rozwiązania test wiedzy, który składał się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Zestaw zadań do konkursu ułożył pan Adam Sabat, nauczyciel z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.

Mimo wysokiego stopnia trudności zadań, uczniowie osiągnęli wysokie wyniki. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło po dodatkowej rundzie pytań. I miejsce zajął Rafał Sugier z Gimnazjum w Kamionce, II miejsce Zuzanna Sajdłowska z Gimnazjum w Kamionce, III miejsce Kinga Frasek z Gimnazjum w Przytocznie, a wyróżnienia za IV i V miejsce otrzymały Justyna Turowska i Gabriela Małyska z Gimnazjum w Kamionce.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, m.in.: książki i gry planszowe ufundowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Lublinie.

Wręczenia dyplomów i nagród dokonał dyrektor Gimnazjum nr 2 w Lubartowie pan Sławomir Zdunek oraz pani Klaudia Kozak i Paweł Strykhotskyi wolontariusze Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Lublinie.

W czasie oczekiwania na wyniki konkursu młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Lublinie. Uczniowie wspólnie zastanawiali się nad ważnymi problemami Unii Europejskiej, poszukiwali najlepszych rozwiązań dla wspólnoty europejskiej, rozwijali kreatywne myślenie. Była to okazja do nawiązania znajomości z rówieśnikami z sąsiednich szkół oraz do wspólnego spędzenia czasu przy ciasteczkach i owocach. Młodzież obejrzała prezentacje „Czy wiesz, że …” i „Ciekawostki o Unii Europejskiej” przygotowane przez członków Szkolnego Klubu Europejskiego „EuroGim”: Monikę Kanar, Karolinę Skrzeszewską i Małgorzatę Chruścik . Całą uroczystość prowadzili Oliwia Janczara i Mateusz Mroczek.

Zaangażowanie młodzieży w przedsięwzięcie świadczy o tym, że problematyka unijna nie jest im obca. Możemy mieć nadzieję, iż uczniowie gimnazjów powiatu lubartowskiego będą świadomymi obywatelami Polski i Unii Europejskiej.

Zwycięzcom gratulujemy wysokich wyników i wygranych nagród. Wszystkim uczestnikom i opiekunom dziękujemy za zaangażowanie i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach. A już teraz zapraszamy na trzecią edycję konkursu o Unii Europejskiej.

Organizatorem konkursu byli pani Barbara Kukier i pan Andrzej Sekuła.

Barbara Kukier